válkaČeskoslovenskoobjevy

V Dakotě je na prodej raketová základna i s odpalovacími sily

V Dakotě je na prodej raketová základna i s odpalovacími sily
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Do aukce jde opuštěný komplex z dob studené války, který se nachází v Severní Dakotě. Jde o bunkr, 14 raketových sil, několik dalších budov, podzemní chodby a asi 50 akrů pozemku. Vše je v dobrém stavu, byť rakety už jsou pár desítek let odvezené pryč.

Tomáš Chalupa 23. srpna 2020

Podle aukční síně Pifer’s, která komplex prodává, je hlavní výhodou, kromě nostalgické atmosféry 50. let, především možnost skladovat vodu. Všech 14 odpalovacích raketových sil je totiž v současnosti naplněno vodou. Ke komplexu je stále přivedena elektřina. Koupit si celou tuto studenoválečnou relikvii tak může buď výstřední boháč se zálibou v raketových komplexech, nebo někdo, kdo potřebuje skladovat velké zásoby vody či jiné tekutiny.

Komplex byl postaven v 50. letech a postupně byl dále rozšiřován. Byla zde pohotovost 24 hodin denně, 365 dní v roce. Uloženy zde byly strategické jaderné rakety Minuteman. 30 let sloužil komplex svému účelu, než byl na konci 70. let uzavřen. Od té doby chátral až do roku 2012, kdy jej koupil Leslie Volochenko, který si z něj udělal bunkr pro případ katastrofy. Také odtud pozoroval hvězdy, protože jak sám řekl listu Bismarck Tribune, lepší výhled na hvězdy zatím neviděl. O osm let později se Volochenko přestěhoval do Texasu a rozhodl se svou betonovou pozorovatelnu prodat. Proto je komplex nyní v dražbě aukční síně Pifer’s. O koupi prý je mnoho zájemců, takže se prodej pravděpodobně vydaří. „V době sociálního distancování kvůli koronaviru je podobný komplex naprosto skvělé místo, kde trávit čas v bezpečí,“ uvádí aukční síň v prospektu. Nový zájemce se může těšit na izolaci, spoustu betonu, hvězdné nebe a prérii kolem.

Další články

Zavří­t reklamu