V Číně našli hroby neobvykle vysokých lidí z doby před 5000 lety.

V Číně našli hroby neobvykle vysokých lidí z doby před 5000 lety. | zdroj: ancientpages.com


V čínském starobylém hrobě byly nalezeny ostatky neobvykle vysokých lidí

TÉMATA: archeologie | nálezy | čína

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 08. 2017 | 09:00

Mohli bychom je nazvat obry, ale to by asi nebylo úplně přesné. V prastarých hrobech v provincii Šan-tung na východě Číny našli archeologové pozůstatky lidí, jejichž výška byla 1,9 metrů. Dnes celkem běžná výška, ale v dávných dobách velmi výjimečná.

Hroby jsou staré 5000 let. Ostatky lidí v nich měří na výšku kolem 1,8 metrů, nejvyšší má dokonce 1,9 metrů. I podle dnešních statistik jde o mimořádně vysoké lidi. V roce 2015 dosahovala průměrná výška dospělého obyvatele čínské provincie Šan-tung 1,75 metrů. Najít hroby s koncentrací lidí vysoce převyšujících průměr je přinejmenším zajímavé. A to ještě v dobách před 5000 lety byli lidé o něco menší, než jsou dnes.

Na druhou stranu zrovna tato oblast v Číně je poměrně známá výskytem obyvatel s vyšší než průměrnou výškou. Slavný Konfucius, který z této provincie pocházel, měřil údajně také 1,9 metrů. Podle vědců může vyšší výška souviset s kvalitnější a vydatnější stravou. K té měli přístup zejména šlechtici a urození lidé. A ti byli zase pohřbíváni do rodových hrobek. Proto bylo zřejmě nalezeno na jednom pohřebišti tolik vysokých lidí. Zřejmě šlo o příslušníky vyšší kasty v rámci dané společnosti.

Oblast vykopávek Ťiao-ťia, kde byly hroby nalezeny, je v hledáčku archeologů už dlouhou dobu. Bylo zde prohledáno už 2000 metrů čtverečných půdy a archeologické průzkumy stále pokračují. Pro odborníky je to jeden z důležitých zdrojů informací o počátcích společnosti a kultury na východě Číny. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 08. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu