válkaČeskoslovenskoobjevy

V Číně zkusili v restauraci metodu „zaplať, kolik chceš“ a dostali se ihned do obří ztráty

V Číně zkusili v restauraci metodu „zaplať, kolik chceš“ a dostali se ihned do obří ztráty
Zdroj: odditycentral.com

Pořádně naivní byl majitel restaurace ve městě Kuej-jang v Číně. Zhlédl se v modelu "zaplať, kolik chceš", kdy si zákazníci sami určují, kolik za jídlo a nápoje zaplatí. Podobné metody se čas od času někde objeví. Mohou fungovat jedině, pokud zákazníci jsou poctiví a snaží se za pokrmy zaplatit alespoň trochu přiměřenou cenu. To se v tomto případě nestalo.

Tomáš Chalupa 31. října 2016

Liou Siao-ťün a jeho obchodní partneři svou novou restauraci chtěli zviditelnit právě tímto netradičním způsobem placení, a to přesto, že je od toho zrazovali jiní majitelé restaurací, kteří s tím už v minulosti neuspěli. Podobný systém je dnes „in“ a zkouší to kde kdo, tak proč ne my, řekl si Liou Siao-ťün.

Vše skončilo bleskovou katastrofou. Do podniku se skutečně hrnuli hosté, ale drtivá většina z nich zaplatila zhruba 10 procent z hodnoty jídla. Několik z nich dokonce zaplatilo pouhý jeden juan (v přepočtu něco přes tři koruny). Během týdne provozu byl podnik ve ztrátě 100 000 juanů, tedy asi 364 800.000 Kč, a stál před krachem.

Partneři se těžce pohádali. Jeden z nich opustil město a zanechal zbylé dva, ať situaci vyřeší. Ti zatím uvažují, že podnik zavřou. V jídle problém nebyl, jeho kvalita byla dobrá, za normálních podmínek by za něj lidé zaplatili plnou cenu. Politika „zaplať, kolik chceš“ ale prostě v Číně nefunguje, na což už v minulosti doplatilo několik podniků, které rovněž skončily v obrovské ztrátě.

Další články

Zavří­t reklamu