válkaČeskoslovenskoobjevy

V Číně zavedli rozvodovou zkoušku. Až když u ní manželé neuspějí, jsou rozvedeni

V Číně zavedli rozvodovou zkoušku. Až když u ní manželé neuspějí, jsou rozvedeni
Zdroj: odditycentral.com

Rozvod není pro nikoho snadná věc, ale u lidového soudu v Číně je to obzvlášť těžká záležitost zvláště poté, co tam nedávno zavedli rozvodovou zkoušku. Oba manželé u ní musí v podstatě “propadnout”, aby mohli být rozvedeni. V opačném případě jim soud nařídí v manželství pokračovat.

Yvonne Pokorná 12. února 2018

Rozvodovou zkoušku vymyslel soudce Wang Š‘-jü, působící u Lidového soudu v čínské prefektuře I-pin. K nápadu ho přivedl alarmující nárůst žádostí o rozvod. Chtěl tímto opatřením přimět nespokojené páry své rozhodnutí důkladně zvážit a současně jim dát příležitost, aby si připomněli pěkné momenty ze společného života. Sestavil proto sadu otázek, na které musí musí oba manželé odpovědět každý sám za sebe. Pokud výsledné skóre nedosáhne hranice 60 bodů, soudce jejich žádost o rozvod schválí. Pokud je však vyšší, musí manželé na svém vztahu dál pracovat, ať se jim to líbí nebo ne.

“Naší snahou je poznat skutečný stav manželství daného páru,” říká soudce Wang. “Také je to donutí se zamyslet sami nad sebou a brát ohled na toho druhého. Když si připomenou různé momenty a fáze svého manželství, budou k rozvodu přistupovat racionálněji.”

Wang poukazuje, že soud v I-pinu ročně dostává stovky případů, z nichž polovina se týká rodinného práva. Rozvody z toho představují velké procento. “Nechci, aby se dvojice rozváděly ve spěchu,” vysvětluje, proč rozvodovou zkoušku v I-pinu zavedli.

Ukázka z jednoho rozvodového testu

Ukázka z jednoho rozvodového testu

Zkouška je písemná a skládá se ze tří částí – doplňování kolonek, odpovědí na krátké otázky a výpovědí. Obsahuje i otázky týkající se základních informací o rodině, jako jsou narozeniny jejích členů, oblíbená jídla, výročí svatby, nebo i důkladnější dotazy, třeba na to, co má kdo v rodině na starosti, nebo otázky typu “co jste udělali dobrého a co špatného”, “co pro vás manželství a rodina znamenají”.

Po vyplnění dotazníku soudce přečte jejich odpovědi a oboduje je. Zde je však háček – nikdo nezná kritéria, podle kterých je test vyhodnocován. Soudce je odmítá prozradit. Na nejeden pár pak čeká nemilé překvapení. Tak například dvojice, u níž byl jedním z důvodů rozvodu to, že manžel je gambler a chová se nezdvořile ke své ženě, dosáhla u rozvodové zkoušky vysokého skóre 80 a 86. Soudce proto jejich žádost o rozvod zamítl.

Zprávy o zavedení rozvodové zkoušky způsobily rozruch na sociálních sítích v Číně a vyvolaly rozporuplné reakce. Zatímco jedni nápad vychvalují, jiní upozorňují, že jde o soukromou věc a že by se soudy měly zaobírat jinými věcmi, jako třeba otázkami výživného či péčí o dítě.

Další články

Zavří­t reklamu