Jenom na jaře vystoupí nad hladinu řeky ostrov ve tvaru želvy.

Jenom na jaře vystoupí nad hladinu řeky ostrov ve tvaru želvy. | zdroj: picchina.people.com.cn


V Číně slaví jaro, když se želví ostrov vynoří po 9 měsících z vody

TÉMATA: čína | příroda

user-avatar

Ivanhoe

20. 03. 2018 | 11:30

Když v Číně začíná jaro, lidé říkají, že „přichází želva“. Tou želvou míní ostrov, který kromě svého tvaru je zvláštní tím, že se objevuje pouze na jaře. Zbylých devět měsíců odpočívá pod vodou.

Zní to jako fascinující přírodní fenomén, jenže tohle kouzlo je ve skutečnosti dílem člověka. Čínská řeka Muodaxi, z níž se ostrov každý rok na jaře vynoří, je totiž usměrňovaná kontroverzní gigantickou elektrárnou Tři soutěsky. Vodní nádrž se na jaře odpouští, aby zásobila vodou oblasti směrem po proudu, což vede k poklesu hladiny řeky Muodaoxi. Želví tvar ostrova ale vystoupí, jen když je hladina mezi 163 až 168 metry. Pokud se sníží až na 145 metrů, pak skály splynou s okolní pevninou a ztratí svůj jedinečný tvar. Po devět měsíců si však řeka udržuje svoji normální hloubku 175 metrů a tehdy z vody vyčnívá jen špička ostrova.

Objev nového přírodního úkazu se mezi Číňany rychle rozkřikl a ti teď každé jaro se hrnou jak velká voda ke Třem soutěskám s fotoaparáty. Místní pak u želvího ostrova oslavují příchod jara, neboť želva je v čínské tradici chápána jako příznivé znamení a symbol dlouhověkosti.

 

user-avatar

Ivanhoe

20. 03. 2018 | 11:30

Zavří­t reklamu