Čínský podzemní komplex na výrobu plutonia je nyní turistickou atrakcí.

Čínský podzemní komplex na výrobu plutonia je nyní turistickou atrakcí. | zdroj: dailymail.co.uk


V Číně otevřeli největší podzemní bunkr světa, vyrábělo se zde plutonium

TÉMATA: čína | bunkry

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 10. 2016 | 09:00

Nukleární vojenské zařízení 816 je oficiální název největšího podzemního bunkru na světě. Nachází se v Číně a od 60. let se zde vyrábělo plutonium. Teď je celý mamutí komplex otevřený jako atrakce pro veřejnost.

Podzemní komplex se nachází v pohoří Fu-ling v okresu Čchung-čching. V šedesátých letech se zde rozjela výroba vysoce radioaktivního plutonia, která byla ukončena v roce 1984. Za 17 let, co zařízení fungovalo, zde sloužilo na 60 000 vojáků. Až do roku 2002 byl komplex sice opuštěný, ale nikoliv vyřazený z armády. Až nyní byl otevřen turistům a dokonce cizincům jako velmi lákavá atrakce. 

Lidé se mohou do komplexu podívat v rámci tříhodinové prohlídky s průvodcem. Musejí ho následovat, protože sami by se beznadějně ztratili ve spleti tunelů a chodeb. Těch je tu 130, spojují 18 velkých sálů a desítky menších. Komplex má na délku 19 kilometrů

V průběhu stavby bunkru zahynula stovka dělníků. Komplex je vybudován tak, aby vydržel explozi stovek tun TNT (trhavina trinitrotoluen). Plutonium se v žádném připadě nesmělo uvolnit do prostoru. Dnes jsou stěny bunkru osvětleny novými světly a na zdech visí informační tabule. Lidé se tak mohou seznámit s historií a technikou tohoto unikátního prostoru, který nemá nikde na světě konkurenci. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

7. 10. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu