válkaČeskoslovenskoobjevy

V Číně otevřeli největší podzemní bunkr světa, vyrábělo se zde plutonium

V Číně otevřeli největší podzemní bunkr světa, vyrábělo se zde plutonium
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 2 fotky+ 3 fotky

Nukleární vojenské zařízení 816 je oficiální název největšího podzemního bunkru na světě. Nachází se v Číně a od 60. let se zde vyrábělo plutonium. Teď je celý mamutí komplex otevřený jako atrakce pro veřejnost.

Tomáš Chalupa 7. října 2016

Podzemní komplex se nachází v pohoří Fu-ling v okresu Čchung-čching. V šedesátých letech se zde rozjela výroba vysoce radioaktivního plutonia, která byla ukončena v roce 1984. Za 17 let, co zařízení fungovalo, zde sloužilo na 60 000 vojáků. Až do roku 2002 byl komplex sice opuštěný, ale nikoliv vyřazený z armády. Až nyní byl otevřen turistům a dokonce cizincům jako velmi lákavá atrakce.

Lidé se mohou do komplexu podívat v rámci tříhodinové prohlídky s průvodcem. Musejí ho následovat, protože sami by se beznadějně ztratili ve spleti tunelů a chodeb. Těch je tu 130, spojují 18 velkých sálů a desítky menších. Komplex má na délku 19 kilometrů.

V průběhu stavby bunkru zahynula stovka dělníků. Komplex je vybudován tak, aby vydržel explozi stovek tun TNT (trhavina trinitrotoluen). Plutonium se v žádném připadě nesmělo uvolnit do prostoru. Dnes jsou stěny bunkru osvětleny novými světly a na zdech visí informační tabule. Lidé se tak mohou seznámit s historií a technikou tohoto unikátního prostoru, který nemá nikde na světě konkurenci.

Další články

Zavří­t reklamu