Ilustrace možné podoby Qijianglonga ohrožovaného dvěma masožravými dinosaury

Ilustrace možné podoby Qijianglonga ohrožovaného dvěma masožravými dinosaury | zdroj: dailymail.co.uk


V Číně objevili nový druh dinosaura s nejdelším krkem na světě

TÉMATA: dinosauři | čína | objevy | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 02. 2015 | 08:00

Nový druh dinosaura byl pojmenován Qijianglong po čínském mytologickém draku. Tvor se nejspíš zapíše do dějin jako zvíře s nejdelším krkem. Je dlouhý jako polovina jeho těla včetně ocasu.

Výzkumný tým pod vedením profesora Lidy Xinga z univerzity v Albertě našel mnoho kostí neznámého druhu dinosaura. „Našli jsme páteř a lebku, také ocas. Místní lidé nám tvrdili, že takto vypadá jejich mýtický drak Qijianglong, takže jsme měli i nové jméno pro tohoto dinosaura,“ řekl po nálezu Lida Xing. Délka celého těla je 15 metrů, krk na délku měří přes sedm metrů. Dinosaurus tak připomíná stavební jeřáb. 

Délkou krku v poměru k tělu jde o rekordmana mezi dosud známými živočichy. Nejdelší krky dosud měli dinosauři, u nichž dosahovala délka krku třetiny délky jejich těla. Qijianglongův krk je však ještě delší. „Je to vážně úžasné zvíře. Představte si tvora, který má krk dlouhý jako polovina jeho těla. Ukazuje nám to, že příroda se v evoluci nevyhnula ani extrémním věcem,“ dodal Xing. Krční obratle měl tento gigant vyplněné vzduchem, aby páteř nebyla tak těžká a celý kolos se vůbec mohl nějak pohybovat.  

Všichni dlouhokrcí dinosauři patřící mezi memanchisaury žili jen na území Asie. Nebo aspoň nikde jinde nebyly nalezeny jejich kostry. „Je záhada, proč se dlouhokrcí dinosauři nerozšířili i na jiné kontinenty. Dlouhé krky se u nich vyvinuly právě v důsledku určité izolace. Jinde na světě je nenajdeme,“ vysvětlil Xing. Tento druh dinosaurů žil na Zemi před 160 miliony let

Všechny kosti nalezené Xingovou výpravou jsou zatím uloženy v muzeu ve městě Quijang. „Čína je domovem prastarých draků a i tento by měl tedy zůstat na území Číny,“ dodal Xing. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

4. 02. 2015 | 08:00

Zavří­t reklamu