válkaČeskoslovenskoobjevy

V Číně objevili město staré 5300 let

V Číně objevili město staré 5300 let
Zdroj: allthatisinteresting.com

Nález pozůstatků města starého 5300 let ukazuje, že urbanismus byl v dávných dobách v Číně na mnohem vyšší úrovni, než se doposud myslelo. Čína patří k jedné z nejstarších světových civilizací a tento nález opět posouvá pohled na její dějiny.

Tomáš Chalupa 7. června 2020

Vykopávky v oblasti Šuang-chuaj-šu poblíž města Čeng-čou probíhají už rok a výsledky jsou podle všeho ohromující. Archeologové objevili pozůstatky města starého nejméně 5300 let. Jde o největší město patřící ke kultuře Jang-šao, jež existovala podél Žluté řeky v období neolitu.

Součástí města, které se nachází na kruhovém půdorysu, jsou i valy a hradby, což je na tuto dobu naprosto ojedinělé. Byl objeven také obrovský hřbitov s nejméně 1700 hrobkami seřazenými do třech bloků. Součástí města byl propracovaný systém cest a skladišť. Místo pro vznik osídlení bylo podle všeho velmi pečlivě vybráno a město bylo stavěno s rozmyslem a logicky.

Historici se shodují na tom, že civilizace Jang-šao byla jádrem, ze kterého vznikla samotná Čína. Už ale neví, jak se tímto jádrem vlastně stala. Nález města může být chybějícím kamínkem do mozaiky. Oblast, kde se město nachází, je považována za centrum civilizace Jang-šao a je tedy možné, že dojde na dalších lokalitách k novým nálezům. Pro Čínu mají tyto nálezy velkou vědeckou, ale také symbolickou hodnotu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu