Takto měl vypadat onen tajemný druh pravěkého člověka z Jeskyně rudého jelena.

Takto měl vypadat onen tajemný druh pravěkého člověka z Jeskyně rudého jelena. | zdroj: dailymail.co.uk


V Číně našli pozůstatky neznámého druhu člověka, žil jen před 14 000 lety

TÉMATA: archeologie | nálezy | lidé

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 01. 2016 | 10:00

V čínské provincii Jün-nan našli archeologové kosti patřící druhu Homo sapiens. Ovšem jsou mezi nimi i kosti náležející lidem z mnohem staršího rodu Homo habilis. Vědci tak docházejí k názoru, že mezi moderními lidmi žil ještě jiný druh lidí.

Celý problém spočívá v kosti, která patří k druhu Homo habilis, který vyhynul asi půldruhým milionem let. Je přitom mezi ostatky patřícím novodobým Homo sapiens starými nějakých 14 000 let. Vše bylo nalezeno v Jeskyni červeného jelena v Číně. Vědci nyní dumají nad tím, jak je možné, že ve skupině lidí byl i tento pravěký druh. Jeho hmotnost vědci odhadují na nějakých 50 kilogramů. Na Homo sapiens z doby ledové je to velmi málo. Musí to být tedy někdo jiný, nejspíš právě Homo habilis.

Až doposud se mělo za to, že pouze v Evropě žil rod Homo sapiens po boku neandrtálců. Nyní se ukazuje, že i  v Číně bylo podobné mísení druhů možné. Bylo to způsobeno odlehlostí určitých oblastí, které mohly sloužit jako poslední útočiště vymírajících předchůdců Homo sapiens. A nejen to. Mohli se s druhem Homo sapiens i křížit a pak vskutku mohl vzniknout nový poddruh člověka. Někteří vědci totiž pochybují o tom, že kost patří k rodu Homo habilis a sázejí právě na to, že jde o zcela nový druh. Pokud je tomu tak, pak moderní lidé mají mnohem více předků, než se původně soudilo. Možná našimi předchůdci nejsou jen neandrtálci z rodu Homo habilis, ale i někdo další.  

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 01. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu