válkaČeskoslovenskoobjevy

V Číně našli 2200 let staré víno. Podobá se tomu dnešnímu

V Číně našli 2200 let staré víno. Podobá se tomu dnešnímu
Zdroj: allthatsinteresting.com

Během archeologických vykopávek v čínské provincii Šen-si byla nalezena nádoba se zachovaným vínem. Pochází z doby, kdy v zemi ještě vládla dynastie Čchin.

Simona Knotkova 26. května 2018

Kolem 2200 let má víno, které bylo nalezeno na místě bývalého pohřebiště. Celkem bylo v lokaci odhaleno přes 56 starověkých hrobek a 260 různých předmětů, s nimiž byli lidé pohřbení. Víno se zachovalo díky perfektnímu utěsnění, které zajišťovaly rostliny a přírodní vlákna.

„Tekutina byla mléčně bílá a lehce zakalená,“ popisuje jeden z badatelů, doktor Čang Jang-li-čeng. „Pozdější testy ukázaly vysokou koncentraci aminokyselin a malé množství bílkovin a mastných kyselin. Podle tohoto složení můžeme soudit, že tehdejší rýžové víno bylo podobné tomu, co pijeme dnes.“

Téměř 300 ml tekutiny bylo uschováno v bronzové obětní nádobě. Vedle ní v hrobce ležel bronzový meč, což poukazuje na skutečnost, že hrob pravděpodobně patřil vojákovi. Z toho si archeologové vyvodili i další poznatek – v období kolem 200 let př. n. l. se pití alkoholu v Číně neoddávala jenom šlechta, ale byl to zvyk rozšířený mezi celou tehdejší společností.

Dosud nejstarší láhev s vínem pochází z cca 350 př. n. l. a nalezena byla v roce 1867 v německém Špýru. Na rozdíl od čínského vína ale nebyla zatím nikdy otevřena.

Další články

Zavří­t reklamu