válkaČeskoslovenskoobjevy

V Číně kdysi s oblibou jedli cukrovinky z lidských těl, výroba začala ještě zaživa

V Číně kdysi s oblibou jedli cukrovinky z lidských těl, výroba začala ještě zaživa
Zdroj: allthatsinteresting.com

Jíst člověka je barbarské a zvrhlé. Ale udělat si z něj cukroví? To zní přímo šíleně. Jenže v Číně v 16. století na to měli poněkud jiný názor a s chutí si připravovali mrtvá těla naložená do medu. Dělali z nich výtečné sladkosti.

Tomáš Chalupa 6. srpna 2018

Vše začalo ušlechtilou myšlenkou zanechat svým blízkým tělo v podobě mumie. Ta se ovšem měla připravit podle starobylého arabského způsobu. V podstatě šlo o to celé tělo proměnit v jednu ohromnou cukrovinku. Co je ale nejhorší, aby byl proces co nejefektivnější, mělo se s ním začít, pokud možno, dokud byl dotyčný ještě naživu.

Začalo se tak, že budoucí nebožtík přestal konzumovat jakoukoliv potravu kromě medu. Med naopak mohl jíst v jakémkoliv množství. Doporučovalo se také v medu koupat. Výsledkem bylo, že se med začal hromadit v těle a současně člověk brzy zemřel hladem. Dlouhodobé přežívání výhradně na medu není možné. Po smrti byl nebožtík uložen do kamenné rakve, která byla opět naplněna, jak jinak než medem.

Pak už se přenechalo přírodě, aby vykonala své dílo. Zavřená rakev byla v tomto stavu ponechána zhruba sto let. Ano, výroba lidského cukrátka chce trochu trpělivosti. Po sto letech se rakev otevřela a uvnitř se našla slaďoučká obří medová kapka. Prostě to byl jeden ohromný kus cukroví. Ten se naporcoval na malé kousky a konzumoval mezi členy rodiny nebo prodával na místním trhu. Morální zábrany z toho, že někdo konzumuje svého pradědu, tehdejší lidé příliš neměli. Vždyť dotyčný souhlasil, že své tělo poskytne rodině.

Jenže celá věc má jeden háček. O tomto podivném zvyku se sice hodně napsalo a písemných zdrojů je poměrně mnoho, ale archeologové nenašli ani jednu zachovalou mumii nebo ostatky, které by tento zvyk potvrzovaly. Neexistuje jediný vědecky podložený důkaz, že k takovému bizarnímu druhu kanibalismu v Číně opravdu docházelo. To ale neznamená, že se tak nedělo. Vědci se spíše přiklánějí k variantě, že k tomu docházelo, byť to nebyl rozhodně masový jev. Kosti a další zbytky těl byly zřejmě poskytnuty lékařům pro jejich experimenty, což se tehdy dělalo celkem běžně. Zřejmě proto nebyly nalezeny důkazy o tomto opravdu bizarním způsobu využití lidského těla. Vše se zkrátka buď snědlo, nebo využilo pro vědecké a medicínské účely.

Další články

Zavří­t reklamu