válkaČeskoslovenskoobjevy

V Chorvatsku nalezena první paleolitická venuše, podobá se té z Předmostí u Přerova

V Chorvatsku nalezena první paleolitická venuše, podobá se té z Předmostí u Přerova
Zdroj: ancientpages.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Chorvatští archeologové mají o důvod víc k radosti – 15 000 let starý přívěsek, který nedávno objevili v jeskyni Vlakno na ostrově Dugi Otok, je prvním vyobrazením lidské postavy z doby kamenné nalezeném na území Chorvatska. Podle všeho představuje paleolitickou venuši, jaké známe i od nás. Chorvati ji přirovnávají k figurkám žen z Předmostí u Přerova.

Yvonne Pokorná 4. ledna 2018

Výkopy v jeskyni Vlakno již v roce 2011 přinesly ostatky kostry muže, který žil zhruba před 11 000 lety. Přezdívá se mu “nejstarší dalmatský Šime” (Šime je velmi rozšířené jméno v Dalmácii). V době úmrtí mu bylo čtyřicet, na výšku měřil mezi 198 a 172 centimetry a zemřel nenásilnou smrtí.

Nyní v této jeskyni archeologové nalezli 15 000 let starý kostěný přívěsek ve tvaru ženské postavy. Jde o nález mimořádné hodnoty, neboť dosud nic podobného v Chorvatsku nebylo nalezeno. Figurka dostala jméno Lili podle archeoložky, která se na vykopávkách v jeskyni Vlakno po mnoho let podílela.

Chorvatská venuše jménem Lili

Chorvatská venuše jménem Lili

Ačkoliv Lili neoplývá tak výraznými fyzickými atributy jako některé její slavnější “kolegyně”, jako třeba Věstonická nebo Willendorfská venuše, patří stejně jako ony do kategorie takzvaných paleolitických venuší. Tyto figurky s postavami žen byly vytvářeny v mladém paleolitu v celé Eurasii. Vyráběly se z různých materiálů: z kamene, keramiky, mamutoviny, kostí či paroží. Tyto sošky vykazují zpravidla několik znaků, jako je těhotenství, zvýraznění ňader, hýždí a pohlavního trojúhelníku a naopak potlačení ostatních částí těla, včetně hlavy a obličeje. Kromě obézních Venuší existují i štíhlé, tyčinkové figurky, vypovídají o příklonu od naturalismu ke stylizaci a schematizaci, což je i případ chorvatské Lili. Ta svým šrafováním na povrchu podle chorvatských vědců ponejvíce připomíná figurky nalezené v Předmostí u Přerova.

Vchod do jeskyně Vlakno

Vchod do jeskyně Vlakno

Výkopy v jeskyni Vlakno probíhají více než 15 let a za tu dobu se archeologové dostali do hloubky pěti metrů, přičemž odkryli mnohačetné kulturní vrstvy sahají až do doby před 19 500 lety. Kromě jiného zde nalezli kosti velkých zvířat jako jelenů, divokých koní a pratura, což svědčí o tom, že lov byl hlavní zdrojem obživy obyvatel této jeskyně ve starší době kamenné. Vedle nástrojů a zbraní vyniká zejména nález dvou kostěných harpun, neboť jejich používání v jihovýchodní Evropě bylo před obdobím mezolitu nesmírně vzácné.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu