válkaČeskoslovenskoobjevy

V černé díře můžete být mrtví i živí současně, vědci vysvětlují zvláštní paradox

V černé díře můžete být mrtví i živí současně, vědci vysvětlují zvláštní paradox
Zdroj: messagetoeagle.com

Do černé díry se asi většina z nás hned tak nepodívá, ale pokud by se to náhodou někomu poštěstilo, mohl by zažít zajímavý paradox. Současně by byl mrtvý i živý. Jak je to možné?

Tomáš Chalupa 5. září 2017

Černá díra je místo, kde neplatí tak úplně fyzikální zákony. Nás zajímá zejména tzv. horizont událostí, tedy okraj černé díry. Je to cosi jako okraj víru, který do sebe vtahuje vše kolem, zatímco se z černé díry snaží uniknout světlo. Ovšem gravitační síly mu to neumožní.

Představme si, že z dálky pozorujeme nějakého astronauta, jak se blíží k horizontu událostí. Jakmile překročí hranici, spadne do černé díry a z našeho pohledu je mrtvý. Jenže ze svého pohledu je stále naživu. Nezemřel. Je to dáno informačním paradoxem černé díry. Prolínají se dva časoprostory a v jednom je astronaut naživu a ve druhém je mrtvý. Jeden i druhý vidí kopie nebo ozvěny svého vlastního časoprostoru, jelikož nemají nikdy možnost se domluvit na tom, kdo je pozorovatel a kdo pozorovaný. Není nikdo další, kdo by celou situaci rozsoudil, nějaký další vnější pozorovatel. Proto dojde k situaci, kdy dotyčný člověk je v jednu chvíli současně živý i mrtvý. Ovšem pouze v horizontu událostí.

Vědci nedokáží zatím říct, jestli je člověk v takové situaci objektivně mrtvý nebo živý. Není možné určit, který časoprostor reprezentuje realitu. Vědci zatím nejsou schopni tyto teoretické otázky úplně vyřešit a je pravda, že zatím to nemusí nikoho trápit. Výlet k černé díře se v nejbližších stoletích neplánuje, takže není jak ho v praxi ověřit.

Další články

Zavří­t reklamu