Takto vypadá Sedmá pevnost v Kaunasu dnes.

Takto vypadá Sedmá pevnost v Kaunasu dnes. | zdroj: dailymail.co.uk


V bývalém koncentráku v Litvě se pořádají svatby a mejdany

TÉMATA: židé | koncentrační tábory | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 10. 2018 | 12:00

Sedmá pevnost v Kaunasu v Litvě sloužila v roce 1941 jako koncentrační tábor. Smrt tu našlo na 5000 litevských Židů. Nyní se tu konají svatby a párty.

Kopec, který je dnes zarostlý travou a působí romanticky, odkoupila nezisková organizace Centrum vojenského dědictví v roce 2009. Od té doby místo ožilo. Pořádají se tu svatby, koncerty, dětské tábory, přednášky a konference. 

Proti takovému využívání místa se ostře vymezují židovské organizace jako například Skupina pro připomínání holokaustu, která celou věc označila za šokující a nechutnou.

Pevnost je přístupná, společnost do ní vybírá vstupné, aby se lidé mohli lépe seznámit s historií místa. Na svých webových stránkách přímo upozorňuje, že místo je vhodné pro svatby nebo netradiční párty. 

Podle historiků zde našlo smrt 5000 Židů, což bylo 90 procent všech obyvatel pevnosti. Nejvíce jich bylo popraveno v roce 1942. Jejich hroby byly nalezeny při archeologickém průzkumu v roce 2011 a jsou označeny značkami. Mnoho lidí považuje proto za naprosto nechutné, že je místo dnes považováno za centrum zábavy nebo propagováno jako vhodné pro svatby. Lehce by se mohlo stát, že by svatebčané chodili po hrobech mrtvých Židů, což je opravdu morbidní představa. Litevská vláda ovšem na výtky médií a veřejnosti nijak nereagovala. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 10. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu