Ohromná rybí sbírka a kapesní žralok vpravo

Ohromná rybí sbírka a kapesní žralok vpravo | zdroj: atlasobscura.com


V bunkrech ze 2. světové války se dnes nachází sedm milionů ryb

TÉMATA: ryby | bunkry | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 10. 2018 | 09:00

Na břehu řeky Mississippi poblíž New Orleans se nachází komplex 29 betonových bunkrů postavených za druhé světové války. 27 je jich opuštěných, ale ve dvou se nachází podivuhodný poklad – 7 milionů ryb naložených ve skleněných nádobách. Jde o Royal D. Suttkus Fish Collection, největší sbírku konzervovaných rybích těl na světě.

Nejstarší rybou ve sbírce je střevle, která byla ulovena v Itálii v roce 1838. Přestože byla naložena do roztoku, části jejího těla už odpadly, takže je možné vidět i její mozek. Společně s miliony dalších ryb se nachází v bunkru, který měl sloužit jako úkryt pro obyvatelstvo před hurikánem, bombardováním nebo třeba jaderným výbuchem. Dnes obsahuje jen nekonečné řady regálů, které jsou plné lahví s rybami. 

Za války patřily bunkry námořnictvu, byly zde uloženy těžké kusy dělostřelectva. Po válce zde měla základnu CIA, která zde zřídila výcvikové středisko. Po skončení studené války odešla i CIA a celý komplex byl prodán za symbolický jeden dolar místní univerzitě. Ta v nich původně měla kromě centra pro lékařský výzkum také rozsáhlé sbírky přírodnin. Z těch se ale dochovaly právě jen sbírky ryb.

Sbírku ryb založili v roce 1950 a pojmenovali po známém ichtyologovi Royalovi Suttkusovi. Původně se nacházela v budovách univerzitního kampusu, ale když univerzita získala bunkry, byla přemístěna tam. Dnes má sbírka 204 291 nádrží. Některé druhy ryb jsou totiž pohromadě v jedné nádrži, není to tak, že by v každé lahvi či nádrži byl jen jeden exponát. Většina ze 7 milionů ryb je sladkovodních, ale samozřejmě nechybí ani exotické mořské ryby.

Největším exponátem je veslonos americký, který dorůstá délky kolem dvou metrů. Jinak ale sbírka obsahuje spíše menší druhy ryb. Nejznámějším exponátem je pak žralok, který se anglicky nazývá pocket shark, tedy kapesní žralok, latinsky Mollisquama parini. Je to malinký žralok a kromě zdejšího exempláře existuje už jen jeden další. Jde tedy o mimořádně vzácného tvora.

Celá sbírka je ohromná a slouží především vědeckým účelům. Vědci se zde věnují výzkumu konkrétních druhů a jejich proměn v závislosti na čase a místě výskytu. Veřejnosti nejsou sbírky obvykle přístupné.

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

15. 10. 2018 | 09:00

Zavří­t reklamu