válkaČeskoslovenskoobjevy

V Bulharsku se našla už stovka vraků tanků ze 2. světové války

Stovky tanků všech možných typů se přidaly k útoku na Sovětský svaz poté, co se země přimkla ke Třetí říši. Do dnešního dne se našla na území Bulharska více než stovka vraků tanků z tohoto období.

Tomáš Chalupa 21. října 2016

Téměř stovka z nich byla zakopána po válce do země jako stacionární obranná postavení proti případnému útoku Turecka jakožto členské země NATO. Tyto tanky tam zůstaly zahrabány až do dnešních dnů, a právě proto je Bulharsko jednou ze zemí, kde se našlo nejvíce vraků tanků. V 70. letech se k nim přidaly i sovětské T-34, které rovněž měly doplnit stacionární postavení na severní bulharské hranici.

O těchto zakopaných tancích ale dobře věděli hledači válečných cenností a artefaktů nebo prostě jen military fanoušci, kteří je začali postupně rozebírat a vynášet z nich jednotlivé komponenty a součásti. Mnoho předmětů skončilo v soukromých sbírkách. Teprve v roce 2007 začala sama bulharská armáda s renovací tanků a jejich postupným odstraňováním z krajiny. Některé kousky byly mimořádně vzácné a na trhu by měly velkou hodnotu, ale bohužel také mnohé byly zbaveny plátů a pancířů, některým chyběla děla i celé věže. Jedním z tanků, které se podařilo zachránit, byl velmi vzácný Jagdpanzer IV L/48, jehož existuje na světě posledních šest kusů.

Další články

Zavří­t reklamu