válkaČeskoslovenskoobjevy

V Bulharsku našli thrácký oltář a zahnutý meč

V Bulharsku našli thrácký oltář a zahnutý meč
Zdroj: messagetoeagle.com

Sborjanovo je malá obec v severním Bulharsku, kde našli archeologové posvátný thrácký oltář a také velmi zajímavou sečnou zbraň se zahnutou čepelí. Ta kdysi děsila i římské legie.

chalkon 16. ledna 2017

Oltář a zbraň objevila archeoložka Diana Georgova a její tým. Meč se nazýval romphaia a byla to hlavní zbraň používaná Thráky v období 400 let před naším letopočtem. Existovala také verze, kdy byla zahnutá čepel nasazená na dlouhou tyč. Tato romphaia se používala jako kopí, krátká verze sloužila jako jednoruční sečná zbraň. Římané v době, kdy válčili s Thráky, měli z této zbraně dost velké obavy a dokonce kvůli tomu používali speciální pásy na své helmy, aby odolali jejímu úderu.

Sborjanovo bylo ve starověku hlavním městem království Getů, což byli příbuzní Thráků. Mezi badateli je předmětem debat, zda Getové nebyli nějak příbuzní s Dáky, nebo dokonce nešlo o samotné Dáky. Také se často objevuje označení Geto-Dákové. Tyto kmeny obývaly území na jihu dolního Dunaje, kde dnes leží sever Bulharska a severu dolního Dunaje, v rovině Mutenia (dnešní jižní Rumunsko) a obzvláště v dnešní Dobrudži. Tato území spadala do okolí řeckých černomořských kolonií, což umožnilo kontakt mezi Gety a starými Řeky už v dávných dobách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu