Na Bulharsko shlížejí tyto obří sochy dávných panovníků.

Na Bulharsko shlížejí tyto obří sochy dávných panovníků. | zdroj: thevintagenews.com


V Bulharsku je obří monument jako z fantasy filmu

TÉMATA: architektura | sochy | bulharsko | středověk

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 12. 2019 | 09:06

Zakladatelé bulharské říše shlížejí na svou zemi z obřího monumentu, který nechali postavit bulharští komunisté k výročí 1300. výročí založení prvního bulharského státu. Je to monument, který i dnes bere dech.

Monument byl vybudován na kopci vzdáleném šest kilometrů od obce Šumenu v roce 1981. Je vidět na 50 kilometrů daleko. Jde po všech stránkách o mimořádné dílo, které dnes nejvíce připomíná nějaký tajemný hrad z fantasy filmu.

Jeho autorem jsou sochaři Krum Dajmanov a Ivan Slavov a architekti Georgi Gečev a  Blagoj Antasov. Společně vytvořili 52 metrů vysoký monument, který připomíná stěžejní okamžiky vzniku bulharského impéria, které se rozkládalo v jihovýchodní Evropě mezi 7. až 11. stoletím.

Monument je postaven v kubistickém stylu. Jeho hlavními nosníky je osm obřích kvádrů tvořících dvě síně. Monument obsahuje celkem 21 soch významných panovníků říše, mezi kterými nechybí králové  Boris I a Simeon I. Na monumentu jsou užity tři druhy písma – runové písmo, cyrilice a hlaholice.

Návštěvníci monumentu musí vyjít po 1300 schodech, ale výsledek stojí za to. Člověk se může kochat pohledem na kamenné titány, obří postavy dávných králů, kteří navždy střeží Bulharsko.

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 12. 2019 | 09:06

Zavří­t reklamu