válkaČeskoslovenskoobjevy

V Bulharsku je obří monument jako z fantasy filmu

V Bulharsku je obří monument jako z fantasy filmu
Zdroj: thevintagenews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zakladatelé bulharské říše shlížejí na svou zemi z obřího monumentu, který nechali postavit bulharští komunisté k výročí 1300. výročí založení prvního bulharského státu. Je to monument, který i dnes bere dech.

Tomáš Chalupa 8. prosince 2019

Monument byl vybudován na kopci vzdáleném šest kilometrů od obce Šumenu v roce 1981. Je vidět na 50 kilometrů daleko. Jde po všech stránkách o mimořádné dílo, které dnes nejvíce připomíná nějaký tajemný hrad z fantasy filmu.

Jeho autorem jsou sochaři Krum Dajmanov a Ivan Slavov a architekti Georgi Gečev a Blagoj Antasov. Společně vytvořili 52 metrů vysoký monument, který připomíná stěžejní okamžiky vzniku bulharského impéria, které se rozkládalo v jihovýchodní Evropě mezi 7. až 11. stoletím.

Monument je postaven v kubistickém stylu. Jeho hlavními nosníky je osm obřích kvádrů tvořících dvě síně. Monument obsahuje celkem 21 soch významných panovníků říše, mezi kterými nechybí králové Boris I a Simeon I. Na monumentu jsou užity tři druhy písma – runové písmo, cyrilice a hlaholice.

Návštěvníci monumentu musí vyjít po 1300 schodech, ale výsledek stojí za to. Člověk se může kochat pohledem na kamenné titány, obří postavy dávných králů, kteří navždy střeží Bulharsko.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu