válkaČeskoslovenskoobjevy

V bulharské vesnici uchovávají zvyk z dávných dob: tančí naboso v ohni!

+ 6 fotek+ 7 fotek

Lidé netrpělivě postávají kolem ohniště, v němž zbyly už jen žhavé uhlíky. Konečně! Přichází procesí v čele s muzikanty, kteří začnou na buben a dudy vyhrávat melodii, která se hraje pouze jednou v roce. Tanečníci podupávají na místě do rytmu, obcházejí ohniště a postupně jeden po druhém pokládají bosá chodidla na uhlíky. Začíná ohňový tanec, vrcholný okamžik jarních obřadů zvaných nestinarstvo, které se každoročně kolem 21. května konají v jedné jediné bulharské vesnici v horách.

Irena Gruberová 30. dubna 2015

Každý nestinar (jak se rituálním tanečníkům říká) tancuje v ohni jinak. Někteří projdou několikrát po žhavém uhlí, aniž se na chvíli zastaví. Další se zastavuje uprostřed ohniště a několikrát se otočí dokola své osy. Jiní v ohni tancují čtvrt až půl hodiny. Často mají ruce roztažené do stran a pohybují jimi, jako by napodobovali let ptáka. Někdo dokonce nabírá žhavé uhlíky do dlaní, mne si je v dlaních nebo hází nad hlavu.

Většinou nejdéle vydrží na žhavém uhlí tancovat ženy, které snáze upadají do transu. V tomto stavu si pak berou do rukou ikony svatého Konstatina a Heleny a tancují s nimi. Smyslem obřadu je zahnat všechny bolesti, které by mohly postihnout obyvatelstvo ve vesnici, zajistit zdraví a bohatou úrodu prostřednictvím světce ochranitele.

Od roku 1914 je jediným místem, kde se nestinarstvo až do dnešní doby praktikuje, vesnice Bălgari v pohoří Strandža na jihovýchodě Bulharska. S obřadem se začíná už časně zrána v místní kapli, odkud se procesí s ikonami světců vydává ke svatému prameni na druhém konci vesnice. Tam lidé omývají nejen ikony, ale i sami sebe kvůli zajištění zdraví. Také světí speciálně napečené chleby a na louce tančí kolové tance. Odpoledne se pak na návsi rozdělává veliký oheň pro závěrečný rituální tanec.

Mladá žena nebojácně vchází do středu ohniště. V ruce drží ikonu.

Mladá žena nebojácně vchází do středu ohniště. V ruce drží ikonu.

O vysvětlení původu nestinarstva se snažilo již mnoho vědců a badatelů, kteří se však v názorech rozcházejí. Jedni jej spojují s kultem Slunce a letními ohňovými obřady Thráků, další nacházejí souvislost s tanci islámských bratrstev dervišů či pohanských kněží (žreků) ve středověké Itálii. Jiní nestinarstvo odvozují od kultu k bohu Mithrovi, jehož součástí byla mystická očista spojená s krutými zkouškami – přecházením ohně a vody, snášením těžkých mrazů a odoláváním hladu. V každém případě nestinarstvo nespadá pod žádné náboženství ani církev, byť obsahuje směs praktik a obřadů z východokřesťanské církve i pohanských obřadů.

V posledních letech se ovšem z nestinarstva stává i jakási turistická atrakce předváděná v některých letoviscích, ovšem s pramalou návazností na původní smysl a zvyky. Tím se ovšem ztrácí síla celého obřadu.

Další články

Zavří­t reklamu