válkaČeskoslovenskoobjevy

V Brně nevystavují jen penis, ale i nahý zadek. Málokdo o něm ale ví

V Brně nevystavují jen penis, ale i nahý zadek. Málokdo o něm ale ví
Zdroj: frypat.blog.cz
+ 2 fotky+ 3 fotky

Nejméně pravděpodobným místem, kde by člověk hledal pornografické motivy, je středověký kostel. S ním si člověk spojuje jen postavy svatých. V Brně ovšem z věže jednoho kostela vystrkuje na lidi nahou zadnici kamenný mužíček přezdívaný anděl chtíčů. Prochází mu to už šest století!

Jan Kyzlink 10. prosince 2018

Neslušného kamenného mužíčka si jen tak někdo nevšimne. Visí na jednom z gotických oblouků na jižní straně kostela svatého Jakuba v Brně. Bezostyšně vystrkuje holý zadek na lidi a neslušné gesto ještě zdůrazňuje rukou položenou na zadnici.

Kde se na gotické věži kostela tenhle nemrava vzal, je záhadou. Pravděpodobně šlo o žert mistra kameníka, který buď ušel pozornosti vrchnosti, anebo byl z nějakého důvodu tolerován. Brněnská pověst vypráví, že soška vznikla na protest německy mluvících Brňanů proti katedrále na Petrově, která reprezentovala český živel. Obě katedrály se stavěly ve stejné době, ale stavba na Petrově se opožďovala. Dole ve městě si z Petrovských začali tropit žerty a ti se pak postarali o to, aby kameník od Jakuba musel zanechat své práce a opustit Brno. Než však odešel, pomstil se tím, že do okna směřujícího směrem k Petrovu umístil kamenného nemravu.

Málokdo ovšem ví, že v okně není vytesán jen jeden mužíček, ale jsou tam ve skutečnosti dvě postavy! Tou druhou je tvář ženy s výrazem rozkoše, která dvěma rukama drží mužíčka za ramena. Jinými slovy neslušný mužíček je v těsném objetí s neslušnou ženuškou. Zezdola z chodníku ovšem není tento výjev takřka vidět. Sochař tak chtěl zřejmě naznačit úplně jinou činnost, než pověst uvádí. Co tím chtěl městu počátkem 16. století sdělit, se už však už asi nedovíme. Možná to, že i tělesná láska je božská a že smysl pro humor je darem od Pánaboha.

Další články

Zavří­t reklamu