válkaČeskoslovenskoobjevy

V Británii vyrobili repliky anglosaských helem. Posloužily jim k tomu nalezené fragmenty

V Británii vyrobili repliky anglosaských helem. Posloužily jim k tomu nalezené fragmenty
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 5 fotek+ 6 fotek

V roce 2009 byly nedaleko britského města Hammerwich ve Staffordshiru nalezeny úlomky zlaté helmy z anglosaského období. Experti z nich vyhotovili dvě repliky, které si nyní může prohlédnout široká veřejnost.

Simona Knotkova 28. listopadu 2018

Na hromádku zlata narazil v roce 2009 amatérský hledač s detektorem kovem při průzkumu zemědělské půdy v hrabství Staffordshire. Hodnota zlata byla později vyčíslena na 3,3 milion dolarů.

Experti podrobili více jak čtyři tisíce nalezených fragmentů analýze a zjistili, že třetina z nich pochází ze zlaté helmy, která v období před 1300 lety patřila nejspíše vysoce postavenému vojenskému generálovi. Dalších osmnáct měsíců historici strávili rekonstrukcí dvou replik, jimž daly základ právě původní fragmenty. Od 23. listopadu si je mohou prohlédnout návštěvníci Birminghamského muzea a umělecké galerie a Muzea keramiky a umělecké galerii ve Stoke-on-Trentu.

K výrobě tříkilogramových helem byl kromě zlata využitý postříbřený bronz, ocel, měď a kůže.

„Svou kvalitou, stylem a zdobením se helma ze staffordshirské hromady hodí pro krále, ale nemůžeme s jistotou určit, komu patřila. Originální helma byla před pohřbením důkladně rozebrána, možná i víc, než bylo nutné k tomu, aby už nadále neplnila svou funkci,“ sdělila mluvčí birminghamského muzejního fondu. Dodala, že existuje pouze pět dalších helem z anglosaského období. Jedná se tak o skutečně raritní kousky.

Dodejme, že jako Anglosasy označujeme skupinu kulturně a jazykově příbuzných kmenů, které od poloviny 5. století do doby normanského dobytí země v roce 1066 pobývaly na jihu a východě Velké Británie. Do historie se zapsali především jako urputní a nelítostní bojovníci.

Další články

Zavří­t reklamu