válkaČeskoslovenskoobjevy

V Británii mají nejosamělejší rostlinu světa, je poslední svého druhu

Královské botanické zahrady v Kew oplývají množstvím unikátních druhů rostlin. Žádná z nich ale není tak osamělá jako Píchoš Woodův z třídy cykasů. Ten je posledním svého druhu na světě.

Tomáš Chalupa 1. srpna 2020

V roce 1895 si cestovatel a botanik John Medley Wood všiml v africkém Zululandu zajímavé palmy. Odvezl si v bedně několik stonků vyrůstajících z hlavního kmene do Velké Británie. Až do dnešního dne se nepodařilo najít mu samičí partnerku a už se to zřejmě ani nepodaří. Palma není schopná vysít vlastní semena a rozmnožit se. NIkde jinde semena této rostliny neexistují. Strom tak zůstane posledním svého druhu a jednoho dne se jeho životní cyklus na Zemi uzavře.

Před dvěma miliony let přitom byla Země plná cykasů. Byly to stromy, které s oblibou ožírali býložraví dinosauři. 20 procent rostlin na zemi patřilo k cykasovitým. Přečkaly pět dob ledových, zvládly přechod na nové klimatické podmínky, ale pak se jejich čas naplnil. Z milionů kusů zůstal dnes na Zemi jediný. A protože je to samčí rostlina, ke svému rozmnožení potřebuje samičí rostlinu. Ta ale nejspíš neexistuje, za sto let ji zatím nikdo nenašel.

Píchoš Woodův (Encephalartos woodii) byl několikrát úspěšně namnožen odebíráním odnoží a tyto rostliny lze najít v botanických zahradách po celém světě. Za několikacentimetrové odnože se dnes platí desítky tisíc dolary. Tyto klony jsou ale také pouze samčího pohlaví. Z botanického hlediska to nejsou potomci stejného druhu. Poslední mohykán tak stále stojí v londýnské zahradě Kew. Roste, mohutní, stárne, nikdo vlastně přesně neví, jak dlouho může růst, ale jisté je, že jednou uschne, a tím definitivně vymře tento druh cykasu.

Další články

Zavří­t reklamu