válkaČeskoslovenskoobjevy

V Brdech je atomový bunkr, už rok je z něj unikátní muzeum

V Brdech je atomový bunkr, už rok je z něj unikátní muzeum

Je to jediné muzeum v České republice věnované atomové válce. Přes 20 let to přitom bylo jedno z nejstřeženějších míst na našem území, kam nesměli ani vojáci naší armády. Byly tu uloženy atomové hlavice, miliardy československých korun i mrtví vojáci Wehrmachtu.

Tomáš Chalupa 2. ledna 2015

Tajný bunkr je ukrytý v lesích asi kilometr od obce Míšov. Nepatřil československé armádě, ale Sovětům, kteří si dostavěný bunkr převzali v roce 1968, a od té doby byl prakticky neprodyšně uzavřen. Dostat se tam bylo nemožné.

Bunkr ukrytý hluboko v brdských lesích

Bunkr ukrytý hluboko v brdských lesích

Teprve po revoluci a odchodu sovětských vojsk se do těchto prostor dostali zástupci naší armády a státu. Dodnes se spekuluje o tom, že zde byly umístěny jaderné hlavice. Oficiálně se nic nepotvrdilo, ale také ani věrohodně nevyvrátilo, ruská strana tradičně mlčí, a dokud se neotevřou vojenské archivy, nebude se s jistotou vědět nic.

Uvnitř je unikátní muzeum

Uvnitř je unikátní muzeum

Zato o pozdějším využití atomového bunkru už existuje daleko více informací. Po rozpadu Československa se do bunkru převezly miliardy tehdejších korun, které se staly s rozdělením státu neplatnými. Ještě později si budovu pronajal německý Spolek na péči o válečné hroby, který sem dočasně umístil ostatky 4000 německých vojáků Wehrmachtu, kteří zahynuli na území protektorátu. Nakonec byli pohřbení na vojenském hřbitově v Chebu.

Nechybí hlavice raket

Nechybí hlavice raket

Budova by zřejmě zůstala opuštěná a pozvolna by chátrala, kdyby se o ní nezačala zajímat Nadace Železná opona. Nadšenci z této organizace přeměnili celý areál v unikátní muzeum, které je otevřeno od září loňského roku. K vidění je původní vybavení a velké množství dalších exponátů, které se váží ke studené válce a hrozbě atomového konfliktu. Místo má neopakovatelnou atmosféru, která připomíná, jak velké riziko jaderné zbraně představovaly a stále představují.

Expozice jaderné války

Expozice jaderné války

 

Další články

Zavří­t reklamu