válkaČeskoslovenskoobjevy

V Brazílii našli uprostřed džungle mrtvou velrybu, vědci řeší, jak se tam mohla dostat

V Brazílii našli uprostřed džungle mrtvou velrybu, vědci řeší, jak se tam mohla dostat
Zdroj: atlasobscura.com

Mládě keporkaka opravdu nemá uprostřed džungle co dělat. Právě proto jsou brazilští vědci v šoku a zkoumají mrtvolu, aby přišli na to, co ji do takto neobvyklé lokality přivedlo.

Tomáš Chalupa 19. března 2019

Velrybu našli ochránci přírody z organizace Bicho D’Água, kteří si všimli, že nad určitou lokalitou se pohybuje nezvyklé množství mrchožravých ptáků. Brzy přišli na to, že hodují na mrtvole mláděte keporkaka.

Mrtvé tělo se nacházelo v lokalitě Marajó zhruba stovku kilometrů od ústí řeky Amazonky. Velryba nenesla žádné známky poranění. Podle všeho se zřejmě mládě dostalo do ústí Amazonky a nebylo schopné se vrátit zpět na otevřené moře.

Vědci si nejsou jisti, jak se kytovec dostal do vnitrozemí. Jedna z možností je, že ho sem přinesla silná říční přílivová vlna, a mládě nakonec uhynulo v džungli. Druhá verze předpokládá, že mládě zahynulo už ve vodě a příliv odnesl do lesů jen mrtvé tělo. Experti každopádně vylučují možnost, že by se velryba dostala na souš živá vlastními silami, jak o tom spekuluje veřejnost na sociálních sítích.

Velryba byla ve chvíli, kdy k ní dorazili experti, mrtvá nejméně tři týdny. Nyní se řeší, jak obřího tvora přemístit z odlehlé a špatně dostupné oblasti do civilizace, kde by mohlo být jeho tělo dále zkoumáno.

Další články

Zavří­t reklamu