válkaČeskoslovenskoobjevy

V Brazílii mají fotbalový stadion, jehož půlka leží na jižní a druhá půlka na severní polokouli

V Brazílii mají fotbalový stadion, jehož půlka leží na jižní a druhá půlka na severní polokouli
Zdroj: amusingplanet.com

Poslední ligový zápas sehrály spolu týmy Santos FC a Macapá na stadionu Estádio Milton Corrêa. Tento sportovní stánek má jednu specifickou vlastnost. Jeho půlící čára vede podle místních lidí přesně po rovníku, takže polovina stadionu je na severní polokouli a polovina na jižní. Nic podobného nikde jinde na světě není. Ovšem věc má háček.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2021

Stadion má přezdívku Velká nula, protože prochází nultým poledníkem, tedy rovníkem. Jenže je tu jeden problém. Estádio Milton Corrêa neleží na rovníku. Ne podle systému WGS84 Geodetic datum. To je systém koordinátů používaný k lokalizaci jednotlivých míst na zemi. Není to jediný systém, funguje jich celá řada.

WGS84 je výjimečný v tom, že je mezinárodně akceptován a používán. Podle něj se řídí mezinárodní navigace GPS. Není však bezchybný. Například pro lokalizaci Britských ostrovů se lépe hodí systém OSBG36. Ostatně i Brazílie má svůj vlastní systém známý pod zkratkou SGB.

Když se začal stavět stadion Estádio Milton Corrêa, inženýři vycházeli právě z dat národního systému SGB. Podle něj také stanovili rovník a udělali půlící čáru na hřišti. Vše vypadalo perfektně. Jenže mezinárodní systém WGS84 ukazuje bohužel něco jiného. Rovník je jinde a prochází jen okrajem hřiště prakticky až u atletické dráhy. Pokud hrají fotbalisté, nacházejí se všichni na severní polokouli.

Tento fakt ale hráči ani diváci příliš neberou na vědomí a každý na stadionu by vám řekl, že je to jinak a rovník skutečně prochází přesně středem hřiště. Ostatně je to jen malá technikálie, hlavní je radost ze hry a pocit, že se nacházíte na výjimečném místě. A ten žádné geodetické systémy a podobné nesmysly nemohou změnit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu