válkaČeskoslovenskoobjevy

V Botswaně zahynulo 150 slonů, nikdo neví proč

V Botswaně zahynulo 150 slonů, nikdo neví proč
Zdroj: iflscience.com

V Botswaně došlo k hrozivému úmrtí nejméně 150 slonů. Vědci se domnívají, že sloni byli napadeni novou, neznámou chorobou. Tentokrát jsou naopak ze hry pytláci, kteří jinak slony nemilosrdně zabíjejí pro jejich kly.

Tomáš Chalupa 12. července 2020

Vědci museli prozkoumat všechny možnosti. Sloni jsou zabíjeni nejen pytláky, ale někdy i místními obyvateli, kterým ničí sloni úrodu. Někdy sloni také padnou za oběť antraxu, který je obsažen v některých lokalitách v půdě. Nic z těchto variant se ale nepotvrdilo, takže ve hře je stále jen možnost vypuknutí neznámé nemoci. Ta decimuje stáda v oblasti řeky Okavango. Zatím se naštěstí nerozšířila do dalších částí země.

“Stále nacházíme slony, kteří umírají v úzkém pásu řeky Okavango. Jsou tam také sloni, kteří jsou nemocní nebo na pokraji smrti ” uvedl správce oblasti Dikamatso Ntshebe. Zaměstnanci začali odstraňovat kly, aby zabránili pytlákům přibližovat se k jejich tělům. Místní obyvatelé také varovali, aby nekonzumovali maso z uhynulých slonů. Vzorky tkáně z uhynulých zvířat byly poslány na podrobný rozbor do Jihoafrické republiky. Výsledky však mohou trvat déle kvůli koronavirové pandemii.

Africký stát Botswana má nejvyšší počet slonů v celé Africe, jde o více než 130 tisíc kusů, což je přibližně třetina celkové africké populace. Botswana je využívá jako významný zdroj příjmu, zejména kvůli cestovnímu ruchu.

V Botswaně platí od roku 2019 zákaz lovu slonů, výjimkou jsou licence, které stát občas uděluje lovcům zejména z Evropy a Ameriky. Loni jich bylo prodáno šedesát. V zemi dochází i k nárůstu pytláctví. Letecké průzkumy ukázaly, že v průběhu pěti let se zvýšilo o téměř 600 procent, většina slonů je zabita kvůli jejich klům. Sloni v Botswaně častěji přichází do kontaktu s lidmi, což způsobuje škody na zemědělských plodinách a ničení farem. V minulosti došlo i k několika napadení a úmrtí lidí.

Další články

Zavří­t reklamu