válkaČeskoslovenskoobjevy

V Bosně jsou nejen pyramidy, ale i největší „energetická koule“ na světě

V Bosně jsou nejen pyramidy, ale i největší „energetická koule“ na světě
Zdroj: Daily Mail
+ 2 fotky+ 3 fotky

Možná to někomu připomene ohromnou kamennou kouli, která málem rozdrtila Harrrisona Forda v roli Indiana Jonese, ale kontroverzní bosenský archeolog Semir Osmanagić tvrdí, že tu, co objevil v Bosně, má k filmové rekvizitě daleko. Ve skutečnosti prý jde o nejstarší člověkem vytvořenou kamennou kouli na světě, dokazující, že v Evropě žila před více než 1 500 lety civilizace s velmi pokročilými technologiemi.

tyrion 14. dubna 2016

Semir Osmanagić, přezdívaný bosenský Indiana Jones, už před pár lety vzbudil v médiích rozruch svými objevy starodávných pyramid u města Visoko v Bosně, které považuje za větší než proslulé pyramidy v Gíze. Teď tvrdí, že našel poblíž města Zavidovići v centrální Bosně a Herzegovině největší člověkem vytvořenou kamennou kouli na světě.

Podle předběžných měření je poloměr koule mezi 1,2 až 1,5 metru.

Podle předběžných měření je poloměr koule mezi 1,2 až 1,5 metru.

Dosud byla odkryta necelá polovina obří koule. Předběžná měření ukazují, že poloměr koule je mezi 1,2 až 1,5 metru. Materiál zatím nebyl analyzován, nicméně hnědé a červené zabarvení kule ukazuje na vysokou koncentraci železa. Její hustota je tedy velmi vysoká, pravděpodobně blízká hustotě železa, což je 7,86 g/cm³. Pokud bychom vzali pouze hodnotu 5 g/cm³, můžeme provézt předběžný výpočet hmoty. Hmota dosahuje váhy přes 30 tun,“ píše Osmanagić na svých webových stránkách.

To podle něj činí bosenskou kouli nejhmotnější v Evropě. Pokud však budou následující laboratorní testy vykazovat vyšší obsah železa, bude toto největší kamenná koule na světě, která překoná koule na Kostarice (35 tun) a v Mexiku (40 tun).

Kamenné koule z Kostariky

Kamenné koule z Kostariky

Osmanagić se zabývá výzkumem prehistorických kamenných koulí již 15 let. Kvůli tomu navštívil řadu míst světa, kde se podobné koule nacházejí. Pro některé nelze chodit příliš daleko, vyskytují se i v Chorvatsku, západním Srbsku a již zmíněné Bosně. Tam Osmanagovićův tým našel koule na dvaceti různých místech. Nejvíc jich bylo právě poblíž města Zavidovići.

Ve třicátých letech minulého století se zde nacházelo 80 koulí. Během let bylo několik z nich po vodě odplaveno dále do řeky Bosny. Většina z nich byla zničena v sedmdesátých letech poté, co se rozšířila zvěst, že se uvnitř nachází zlato, a konečně některé si místní obyvatelé přemístili na své soukromé pozemky,“ tvrdí Osmanagić. Osm posledních kamenných koulí dnes zdobí jím zřízený „Archeologický park: bosenské kamenné koule“, kam se sjíždí tisíce turistů ročně.

Mapa s vyznačením nálezu

Mapa s vyznačením nálezu

Na kamenných koulích pozorujeme známky přirozené sedimentace. Vrstvu pískovcových desek, potom vrstvu jílu, půdy a vegetace. K vytvoření takového navrstvení je potřeba desítek tisíc, dokonce stovky tisíc let,“ podotýká amatérský archeolog. Podle něj je to jasný důkaz toho, že jižní Evropa, Balkán a především Bosna byly domovem pokročilých civilizací z dávné minulosti, o kterých se ovšem nedochovaly žádné písemné záznamy. „Tyto civilizace měly pokročilé technologie, jiné než jsou ty naše. A konečně, znali sílu geometrických tvarů, protože koule je jedním z nejsilnějších tvarů spolu s jehlanovitými a kónickými tvary,“ poznamenává Osmanagić a dodává, že v blízkosti koule se pole aury zlepšuje a roste, jak potvrzují někteří proutkaři.

Proslulé kulaté balvany v Koutu na Novém Zélandu

Proslulé kulaté balvany v Koutu na Novém Zélandu

Vědci ovšem mají na celou věc zcela odlišný názor. Tak například Mandy Edwardsová z Manchesterské univerzity považuje kulovité kameny za ukázku zhutnění, kdy se srážením přírodního minerálního cementu v prostoru mezi zrny sedimentů vytvoří kompaktní kamenná masa. Výsledkem tohoto procesu bývá často sférický tvar kamene, jaký je k vidění například u proslulých Koutu balvanů na Novém Zélandu. Podle geologů může jít také o důsledek sférického zvětrávání, kdy rozpad horniny probíhá podle soustředných, přibližně kulovitých nebo elipsoidních ploch.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu