Obrázek z tehdejších novin ukazuje místo, kam mělo UFO dopadnout. Jiný obrazový materiál z celé události neexistuje.

Obrázek z tehdejších novin ukazuje místo, kam mělo UFO dopadnout. Jiný obrazový materiál z celé události neexistuje. | zdroj: ascensionearth2012.org


V Bolívii spadlo UFO, viděly ho tisíce lidí. Odvezli si ho Američané?

TÉMATA: ufo | bolívie

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 05. 2015 | 13:06

Bylo 6. května 1976, když se cosi zřítilo do hor El Taire na řece Bermejo, u hranic s Argentinou. Tisíce lidí sledovaly dopad a slyšely supersonický výbuch. Bolívijská vláda povolala armádu. Rozjelo se vyšetřování.

Noviny spekulovaly, že UFO dopadlo na posvátné území. Mohlo jít o meteorit, UFO, možná spadla na zem část rakety Apolla nebo to bylo něco jiného, dohadovali se novináři. Vláda vyslala do oblasti 20. prapor pohraniční policie.  Pátrání trvalo celé týdny, v nejbližším městě Aguas Blancas se ubytovala také velká spousta novinářů, která zpovídala svědky dopadu.

Ti popisovali objekt jako kovový, s válcovitým tvarem. Armáda se také klonila k tomu, že by mohlo jít o UFO. Přispělo k tomu vyjádření jednoho velitele policejní jednotky Natalia Farfana Ruize, který novinářům řekl: „Asi ve 4:30 nastalo zemětřesení, ke kterému došlo v důsledku pádu objektu válcovitého tvaru. Představte si, co by se stalo, pokud by UFO dopadlo na domy.“  Fakt, že jde o UFO, potvrdila i výpověď místního policisty Juana Hurtada: „Vypadalo to jako gigantická nádoba na víno, která za sebou zanechávala ocas kouře. Viděl jsem to naprosto jasně, letělo to přímo nad mojí hlavou.  Byl jsem zrovna ve službě a bavil jsem se se třemi inženýry z dolu v La Paz. Dopad byl tak silný, že mě to shodilo na zem. Země se v tu chvíli zachvěla.“

Na místo vyslala vláda také tři letadla AT6. Ta bohužel nemohla přistát a ani nespatřila nic podezřelého. Pak se ale začaly objevovat informace, že se cosi našlo. Přišel s nimi policejní šéf z městečka Tarija. „Naši muži našli objekt a nyní ho zkoumají. Nemáme zatím žádné další instrukce, co s ním. Je to tmavý kovový objekt asi dvanáct stop dlouhý, s několika promáčklinami. Zatím nevíme, co je uvnitř. Čekáme, že k nám brzy přijedou odborníci z nejrůznějších komisí a čekáme i lidi z NASA,“ citoval slova policejního šéfa list Clarin of Buenos Aires.

Místo lidí z NASA ale USA poslaly do oblasti dva letecké důstojníky Roberta Simmonse a Johna Heise. Měli za úkol naložit objekt na palubu vojenského nákladního letadla Hercules C-130, čekajícím na letišti v La Paz. USA však jakékoliv angažmá v celé záležitosti popřelo. Tím veškeré informace o události skončily. Až po pěti letech zveřejnily USA několik dokumentů. Hned první z nich potvrzoval, že Heise a Simmons byli nejen v La Paz, ale i přímo v místě dopadu předmětu. Další byla telexová zpráva, kterou se velvyslanec v Bolivii ptal, co má říct novinářům o povaze celé události. Odpověď byla označena jako tajná, přesto ji USA zveřejnily. Státní tajemník Cyrus Vance odpověděl velvyslanci Paulu H. Boekrovi takto: „Prvotní informace byly ověřeny příslušnými vládními agenturami. Není žádná spojitost s doposud známými objekty ve vesmíru, o kterých víme. Stále prověřujeme všechny možnosti. Vyšleme k vám dva naše experty.“ Není těžké si domyslet, že oni experti byli Heis a Simmons.  

Proběhla ještě další komunikace, ale nic podstatného, co by vneslo světlo do případu, v ní nebylo. Další informace o tom, co spadlo v Bolivijských horách, už nikdy ze Spojených států ani z jiného zdroje nepřišla. Není dodnes jasné, jestli se v horách skutečně něco našlo a zda si to Američané odvezli, popřípadě co to vlastně bylo.

 

 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 05. 2015 | 13:06

Zavří­t reklamu