válkaČeskoslovenskoobjevy

V bitvě u Saragarhi 21 Sikhů vzdorovalo 10 tisícům Paštunů

V bitvě u Saragarhi 21 Sikhů vzdorovalo 10 tisícům Paštunů
Zdroj: thevintagenews.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Bitva u Saragarhi není zrovna z těch, o kterých se učí v učebnicích dějepisu. Ale možná by mělo. Byl to totiž jeden z nejhrdinštějších výkonů v dějinách válek, srovnatelný s mnohem známějšími Thermopylami.

Tomáš Chalupa 18. června 2019

Dne 12. září roku 1897 se v regionu Tirah náležejícím k dnešnímu Pákistánu vydalo do útoku na pevnůstku Saragarhi 10 tisíc Paštunů. Ve městě sloužilo jako posádka pouhých 21 příslušníků Sikhského 36. regimentu. Volbu měli jednoduchou – rychle utéct, nebo se pokusit vzdorovat. Jejich velitel Havildar Ishar Singh se rozhodl pro druhou možnost, jakkoliv se to zdálo být šílené. Saragarhi byl jeden z mnoha spojovacích postů, které byly rozesety mez většími britskými pevnostmi. Byl malý, nicméně důležitý. Celá oblast byla neklidná, rebélie se opakovaly téměř pravidelně a britská armáda o svůj záchytný bod nechtěla přijít.

Havildar Ishar Singh poslal ihned signál heliografem k velké pevnosti Fort Lockhart, kde velel plukovník Haughton. Ten obdržel informaci, že se na Saragarhi valí obří armáda. Haughton sice ihned začal připravovat vyslání posil, ale věděl, že než tam dorazí, bude nejspíš po bitvě. Vyslal proto signál, ať se posádka zkusí udržet co nejdéle, že posily jsou na cestě.

Singh probral krátce situaci se svými muži a řekl jim, že posily jsou sice na cestě, ale nedorazí před začátkem útoku. Muži souhlasili s tím, že se zkusí udržet. Brzy poté nastala řež. Sikhové začali pálit na Paštuny, když se přiblížili na vzdálenost 250 metrů. Paštunové se nezaobírali nějakou složitou taktikou, napadali obránce ze všech stran.

Po třech hodinách boje bylo 12 Sikhů mrtvých a Sigh byl těžce raněn. Větší problém ale byla munice, která už prakticky došla. Brzy zbývalo posledních pět Sikhů. Jeden z nich vylezl na signální věž a vyslal zoufalou zprávu do Fort Lockhartu. Čtyři Sikhové dole byli mezitím zabiti. Sepoy Gurumukh Singh na signální věži byl poslední žijící obránce. Nakonec i on byl zabit poté, co z věže dokázal zastřelit nejméně dvacet útočníků. Jen chvíli po jeho smrti se na dohled od pevnosti objevila britská armáda vyslaná z Fort Lockhartu. Ta si s Paštuny rychle poradila a získala pevnůstku zpět do svého držení.

Za hrdinný odpor byli všichni Sikhové vyznamenáni nejvyššími britskými řády. Nebýt jejich sedmihodinového odporu, pevnůstka by byla rychle obsazena a její dobytí by bylo mnohem obtížnější. Hrdinové od Saragarhi by neměli být zapomenuti.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu