válkaČeskoslovenskoobjevy

V bitvě u Karansebeše rakouskou armádu porazil démon alkohol

V bitvě u Karansebeše rakouskou armádu porazil démon alkohol
Zdroj: allthatsinteresting.com

Uprostřed rakousko-turecké války svedla rakouská vojska bitvu o město Karansebeš. Rakouští vojáci se ale předvedli v tom nejhorším světle a město před Turky neubránili hlavně díky šnapsu.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2019

V září roku 1788 otomanská armáda dorazila k městu Karansebeš. V noci vyrazilo několik rakouských kavaleristů na průzkum. Místo Turků ale narazila patrola na skupinu cizinců, kteří si na noc rozdělali tábor u břehů řeky. Rakušany pozvali k ohni a nabídli jim, aby si zavdali z jejich zásob šnapsu.

Místo zdvořilého popíjení následovala obrovská pitka, po které byli kavaleristé velmi rozjaření. Ještě v noci dorazila k táboru také skupina rakouských pěšáků a ti se rovněž přidali k pijatice. Došlo k jakýmsi hádkám a nakonec i střelbě, kdy po sobě stříleli navzájem pěšáci a kavaleristé.

Ve městě Karansebeš se zatím rakouská vojska připravovala na turecký útok, který musel zákonitě přijít. Když v noci slyšeli střelbu, domnívali se, že boj s Turky již začal. Vyvalili se z bran města s pokřikem „Turci, Turci“ směrem, odkud slyšeli výstřely. Skupina u ohně zaslechla tento pokřik a naopak vyrazila směrem, kde předpokládala bitvu.

Došlo k tomu, k čemu dojít muselo. Vojáci postupující z města zahájili v noci palbu na neuspořádaný houfec, který se k nim blížil v domnění, že jde o Turky. Ti samozřejmě zahájili také palbu, a tak na sebe v noční tmě střílely dvě skupiny vojáků ze stejné armády. Jedni střízliví a druzí na mol opilí. Zmatek vrcholil, když několik důstojníků zjistilo, že zřejmě dochází k bratrovražednému boji, a volalo na své vojáky „halt!“. Jenže v řadách rakouské armády nebyli téměř žádní Rakušené, ale vojáci z jiných částí říše, kteří ani neuměli pořádně německy. Ti místo „halt“ slyšeli „aláh“, což byl pokřik Turků v bitvě. Bojovali tak ještě zuřivěji.

Po půl hodině leželo na „bitevním poli“ několik stovek mrtvých a zraněných vojáků. Turci se k samotnému městu přiblížili až o dva dny později. To už ale byla rakouská posádka pryč. Po ztrátách, které si způsobila sama, už nebyla schopná čelit turecké převaze a raději město opustila. To padlo Turkům do rukou prakticky bez boje.

Mnoho historiků nebylo ochotno uvěřit, že se žádná bitva nekonala a že rakouské jednotky si počínaly takto hanebně. V některých dílech se psalo o tom, že Rakušané se město snažili bránit, ale podlehli přesile. Nakonec ale museli i skeptici uznat, že u Karansebeše se Rakušané nechali napřed porazit démonem alkoholu a pak se porazili sami.

Další články

Zavří­t reklamu