Zápalné šípy se na bojišti nepoužívaly, vymysleli si to filmoví scénáristé. | zdroj: youtube.com


Zápalné šípy se na bojišti nepoužívaly, vymysleli si to filmoví scénáristé

TÉMATA: zbraně | šípy | středověk

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 07. 2016 | 10:30

Určitě jste viděli nějaký historický film, kde po sobě armády střílely zápalné šípy. Podobně je použití zápalných šípů hezky vidět i ve známé hře Medieval: Total War. Realita je ale podle vědců jiná. Zápalné šípy se v bitvě nepoužívaly.

Aby mohl být šíp zápalný, musel by být delší, tlustší a musel by mít větší špičku. Jenže to by byl zároveň těžší, špatně by letěl a nebyl by schopen prorazit brnění. Takže by ho v praxi nikdo nevyužil. Takový je závěr youtubového historika Lindybeigeho

Hlavní výhody použítí šípů byly dvě: jejich daleký dostřel a rychlost střelby. Obě tyto výhody by se jejich předěláním na zápalné šípy ztratily. A problém je také v tom, že oheň by na šípu letícím vzduchem jednoduše zhasl. Výsledkem by bylo, že by šíp bez ohně doletěl k protivníkovi a odrazil by se od brnění. A další otázkou je, jak vlastně šíp zapálit? Zabralo by to hodně času, musely by se k tomu použít nějaké chemikálie přivezené na bojiště, prostě bylo by to velmi zdlouhavé a náročné. 

Jedinou výjimku tvořilo použití zápalných šípů při obléhání. V tomto případě nejde o klasickou bitvu v poli, obléhatelé mají čas se připravit, rychlost střelby není důležitá a není ani účelem prorazit brnění. Jde jen o to zasypat město šípy a zažehnout co nejvíce požárů. Zde tedy speciální zápalné šípy našly své využití, ale v klasické bitvě se podle Lindybeigeho nepoužívaly nikdy. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

18. 07. 2016 | 10:30

Zavří­t reklamu