válkaČeskoslovenskoobjevy

Zápalné šípy se na bojišti nepoužívaly, vymysleli si to filmoví scénáristé

Určitě jste viděli nějaký historický film, kde po sobě armády střílely zápalné šípy. Podobně je použití zápalných šípů hezky vidět i ve známé hře Medieval: Total War. Realita je ale podle vědců jiná. Zápalné šípy se v bitvě nepoužívaly.

Tomáš Chalupa 18. července 2016

Aby mohl být šíp zápalný, musel by být delší, tlustší a musel by mít větší špičku. Jenže to by byl zároveň těžší, špatně by letěl a nebyl by schopen prorazit brnění. Takže by ho v praxi nikdo nevyužil. Takový je závěr youtubového historika Lindybeigeho.

Hlavní výhody použítí šípů byly dvě: jejich daleký dostřel a rychlost střelby. Obě tyto výhody by se jejich předěláním na zápalné šípy ztratily. A problém je také v tom, že oheň by na šípu letícím vzduchem jednoduše zhasl. Výsledkem by bylo, že by šíp bez ohně doletěl k protivníkovi a odrazil by se od brnění. A další otázkou je, jak vlastně šíp zapálit? Zabralo by to hodně času, musely by se k tomu použít nějaké chemikálie přivezené na bojiště, prostě bylo by to velmi zdlouhavé a náročné.

Jedinou výjimku tvořilo použití zápalných šípů při obléhání. V tomto případě nejde o klasickou bitvu v poli, obléhatelé mají čas se připravit, rychlost střelby není důležitá a není ani účelem prorazit brnění. Jde jen o to zasypat město šípy a zažehnout co nejvíce požárů. Zde tedy speciální zápalné šípy našly své využití, ale v klasické bitvě se podle Lindybeigeho nepoužívaly nikdy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu