válkaČeskoslovenskoobjevy

V Bhútánu berou nejvíce lékaři a učitelé, měli bychom se od nich učit

V Bhútánu berou nejvíce lékaři a učitelé, měli bychom se od nich učit
Zdroj: indianexpress.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Bhútánská vláda 5. června oznámila celoplošné zvýšení platů pro lékaře, veškerý nemocniční personál a učitele tak, aby všechny tyto profese byly nejlépe placenými státními zaměstnanci v celé zemi. V Bhútánu zkrátka ví, co jsou opravdu důležité priority.

Tomáš Chalupa 6. listopadu 2019

Rozhodnutí vlády se týká celkem 8 679 učitelů a 4 000 lékařů a nemocničního personálu. Jako odůvodnění vláda uvedla, že oba druhy profesí trpí dlouhodobým stresem ve své práci a pracovníci v těchto oborech by měli být za své úsilí náležitě odměněni. „Pokud rozhodnutí vlády bude realizováno tak, jak bylo schváleno, budou učitelé nejlépe placenými zaměstnanci v Bhútánu,“ uvedl úřad premiéra v tiskové zprávě.

Radikální změna ve výši mezd překopává současný systém, ve kterém nejvíce vydělávali administrátoři a vedoucí nejrůznějších státních organizací. Ti navíc kromě svých vysokých platů pobírali různé benefity, jako jsou bezplatné výlety či tréninkové programy. Všechny výhody jim i nadále zůstanou, ale učitelé zkrátka budou brát více než oni.

Pokud by u nás měli učitelé brát více než třeba ředitel Českých drah nebo České pošty, zřejmě by se český národní rozpočet zhroutil. Jestli je pro chod naší země potřeba královsky placený management státních podniků nebo lékaři či učitelé, nad tím může každý přemýšlet například při čekání na pobočce České pošty.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu