válkaČeskoslovenskoobjevy

V Berlíně stojí torzo kdysi slavné budovy. Věděli jste, proč se jí říká Slzavé nádraží?

V Berlíně stojí torzo kdysi slavné budovy. Věděli jste, proč se jí říká Slzavé nádraží?
Zdroj: ExtraStory
+ 7 fotek+ 8 fotek

V centru Berlína, kde moderní domy a skleněné mrakodrapy rostou jako houby do dešti, stojí nepřehlédnutelné torzo staré budovy, která svou velikostí dáva tušit kdysi slavnou minulost. Svého času to bylo největší a nejkrásnější vlakové nádraží v Německu. V době nacismu se stalo nástupištěm k transportům Židů do koncentračních táborů.

Emil Francz 4. října 2015

Na Askanischer Platz probíhá celkem běžné ráno. Berlíňané spěchají do práce, přešlapují na zastávkách nebo spěšně naskakují do žlutých autobusů. Podivný ohryzek z cihel, který trčí vysoko nad nimi a kolem kterého denně procházejí, je nechává chladnými. Turista však tuší, že tyto trosky mají něco společného s válkou a Hitlerem.

Příběh Anhaltského nádraží začíná po jeho kolosální přestavbě v roce 1880, kdy se stalo jedním z největších na světě. 170 metrů dlouhá a 60 metrů široká nádražní hala s bohatě vyzdobenou fasádou zastřešovala šest hlavních nástupišť a mohlo se do ní vejít až 40 tisíc cestujících.

Před 2. světovou válkou bylo toto nádraží pro Berlíňany branou na jih, neboť odtud vyjížděly vlaky až do Říma a Atén. V době nacismu se však proměnilo v „slzavé nádraží“.

Anhaltského nádraží se po kolosální přestavbě v roce 1880 stalo jedním z největších na světě.

Anhaltského nádraží se po kolosální přestavbě v roce 1880 stalo jedním z největších na světě.

Ve třicátých letech se tu se slzami v očích loučili se svými dětmi židovští rodiče a posílali je vlaky do exilu, aby jim zachránili život. Na podzim roku 1941 pak nacistický režim zahájil systematický program deportace Židů do východních vyhlazovacích táborů. Anhaltské nádraží bylo jedním ze tří německých železničních stanic, kde Židé nastupovali k transportu.

Šlo o takzvané „starobní deportace“, neboť z Anhalteru Bahnhof byli vysíláni do koncentračního tábora v českém Terezíně staří Židé, jejichž průměrný věk byl okolo 65 let. Celkem bylo odtud vypraveno 116 deportačních vlaků s 9 600 Židy. Mezi nimi byly i mnohé významné osobnosti politického, vědeckého i kulturního života a nemálo z nich vlastnilo válečná vyznamenání z 1. světové války. Těm byla deportace podána jako privilegium za jejich zásluhy, a tak si mysleli, že konec života stráví v důstojném lázeňském městě s pečovatelskou službou.

Na konci války to bylo nádraží uprchlíků, kteří opuštěli město před blížící se Rudou armádou.

Na konci války to bylo nádraží uprchlíků, kteří opuštěli město před blížící se Rudou armádou.

Příjezd do Terezína byl pro ně šokem, což se brzy odrazilo na jejich psychickém a fyzickém stavu. Polovina z nich tam zemřela a další byli odesláni do plynových komor v polské Treblince. Nacistický režim na anhaltském nádraží organizoval ještě evakuace „rasově čistých“ německých dětí, aby je ochránil před spojeneckými nálety na Berlín. Tisíce dětí odjížděly v doprovodu učitelů a vedoucích z Hitlerovy mládeže a Spolku německých dívek na „prázdninové výlety“ na venkov, kde v různých internátních školách a stanových táborech byly vystaveny vojenskému drilu, přísné disciplíně a ideologické indoktrinaci. Tisíce z nich pak na konci války chaoticky prchaly před dělostřelbou, hledaly útočiště a své ztracené domovy.

Letecký pohled na vybombardovanou budovu Anhaltského nádraží.

Letecký pohled na vybombardovanou budovu Anhaltského nádraží.

Na celé ploše, kde se kdysi rozkládala hala anhaltského nádraží, stojí fotbalové hřiště. Když se vydáte po chodníku přes zalesněný areál, který vede dolů k vodnímu kanálu Landwehrkanal, uprostřed lesního podrostu je možné zřetelně vidět drolící se zbytky nástupišť. Hned za mostem je místo, kudy vedla pod kanálem severo-jižní trasa městské železnice S-Bahn a kde jednotky SS vyhodily na konci války do povětří přepážku, v důsledku čehož byly podzemní tunely a stanice zatopeny vodou, a stovky lidí se tak utopily. V blízkosti nádraží rovněž objevíte velký bunkr, kam se schovávali Berlíňané před nálety. Dnes je tam umístěno muzeum a dům strašidel Gruselkabinett. Jak příznačné.

Další články

Zavří­t reklamu