Díry ve vegetaci v Namibii ukazují, že rostliny vytvářejí vzory, aby uchovaly vodu.

Díry ve vegetaci v Namibii ukazují, že rostliny vytvářejí vzory, aby uchovaly vodu. | zdroj: mashable.com


V Austrálii objevují spoustu děr v zemi. Rostliny jimi bojují o vodu!

TÉMATA: ekologie | rostliny

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 03. 2016 | 12:00

Říká se jim pohádkové kruhy. Nejsou pohádkové, ale přírodní, nacházejí se v Namibii a nově je našli také v Austrálii. Jsou důsledkem boje o vodu mezi rostlinami.

V běžném travnatém povrchu v Austrálii se objevují desítky a stovky malých děr. Vědci tento úkaz znají z Afriky. Chovají se tak rostliny, které se snaží uchovat vzácnou vodu. Vytvoří určitý vzorec, který pomůže zachytit vodu do něčeho, co je podobné jezírku.

Dříve ohledně těchto kruhových výsečí ve vegetaci panovalo mnoho dohadů. Afričtí domorodci je považovali za otisky nohou bohů nebo draků. Vědci se domnívali, že jsou za tím jedovaté látky nebo termiti. Dnes už je jasné, že tyto plochy dělají samotné rostliny. Vede je k tomu snaha uchovat vláhu.

"Ekologové si ve větší míře všímají těchto rostlinných vzorů, které jsou důsledkem souboje o vodu," říká Stephan Getzin z Centra pro enviromentální výzkum v Německu. Nález je podle něj důležitý, protože potvrzuje teorii o shlukování rostlin a toho, že samy vytvářejí vzorce, pokud je k tomu nutí okolí. 

   

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 03. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu