válkaČeskoslovenskoobjevy

V Austrálii našli vzkaz v láhvi, putoval po moři 132 roků

V Austrálii našli vzkaz v láhvi, putoval po moři 132 roků
Zdroj: ancientpages.com

Na odlehlé australské pláži na ostrově Wedge byla objevena láhev. Rodina na výletě ji vyhrabala z písku a zjistila, že uvnitř je papír se vzkazem.

Tomáš Chalupa 22. března 2018

Rodina papír smotaný do malého svitku doma rozbalila a prozkoumala. Byl na něm text napsaný německy. Láhev i s obsahem proto rodina odnesla do muzea k další analýze. Tam zprávu velmi rychle přeložili: „Tato láhev byla hozena přes palubu 12. června 1886, 32° 49′ jižní šířky and 105° 25′ východně od Greenwichského poledníku. Loď: Paula, Přístav: Elsfleth, na cestě z Cardiffu do Macassaru. Nálezce žádám, aby láhev neprodleně poslal do Německé námořní observatoře nebo ji odevzdal na nejbližší německý konzulát.“

Vědci rychle ověřili, že zpráva je autentická a nejde o nějaký vtip. Také se podařilo v archivech najít záznam o plavbě lodi Paula, což byla nákladní loď vezoucí uhlí z Walesu. Byl nalezen dokonce záznam o tom, že kapitán vhodil přes palubu láhev se vzkazem. Německé úřady potvrdily, že láhev byla součástí skupiny stovek dalších lahví, které vhodily různé německé lodě do moře v rámci vědeckého experimentu. Šlo o oceánografický experiment, který trval 69 let a měl za cíl zmapovat mořské proudy a využít je pro efektivnější cestování po moři.

Experiment spustil německý vědec Georg von Neumayer, který byl prvním ředitelem Německé námořní observatoře. Byl jedním z hlavních zastánců výzkumu mořských proudů právě pomocí lahví. Jeho experiment skutečně přinesl velmi cenná data a z vědeckého hlediska splnil svůj účel. Ze stovek lahví se jich 662 vrátilo do Hamburgu, což bylo asi deset procent ze všech lahví. Poslední byla nalezena v Dánsku v roce 1934.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu