válkaČeskoslovenskoobjevy

V Athénách objevili nejstarší věštírnu zasvěcenou bohu Apollónovi

V Athénách objevili nejstarší věštírnu zasvěcenou bohu Apollónovi
Zdroj: messagetoeagle.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Když se řekne Apollónova věštírna, člověku se hned vybaví Delfy, kde na trojnožce sedávala kdysi nejvyhledávanější řecká věštkyně Pýthia a mumlavě pronášela svá nejednoznačná proroctví. Archeologové nyní objevili další místo, kde věštecký řecký bůh promlouval ústy svých kněžek. Nacházelo se v athénské čtvrti Kerameikos a měla podobu studny.

Irena Gruberová 12. června 2016

V Kerameiku se provádí archeologické vykopávky již od 19. století, kdy zde archeologové odkryli mramorový omfalos. Omfaly byly posvátné kamenné sloupky, které ve starověkých svatyních označovaly „střed světa“, tedy místo, kde je země spojena s nebesy. Na tomto posvátném místě je podle starodávných představ také možno komunikovat s božstvy.

Teprve nedávno však archeologové zjistili, že omfalos v Kerameiku ve skutečnosti zakrýval jakýsi otvor. Rozhodli se proto kopat hlouběji a omfalos nadzvedli jeřábem. Pod ním pak našli studnu.

Věštecká studna

Věštecká studna

„Voda, a obzvláště ta pitná, byla posvátná,“ poukázal šéf vykopávek Jutta Stroszek. Athéňané studny budovali podél řek, většina z nich byla určena k veřejnému užívání, ale některé ne.

„Podle řeckého náboženství vodu ochraňovaly nymfy, které by mohly lidem způsobovat nepříjemnosti, kdyby se s vodou špatně zacházelo,“ řekl Stroszek. Proto Athéňané stavěli na usmíření těchto vodních polobohy posvátné věštecké studny. Studna odkrytá v Kerameiku je jednou z nich. Je vyzděná hliněnými válci a obsahuje přes dvacet nápisů v řečtině.

„Pojď ke mně, ó Paeane, a přines s sebou pravdivou předpověď,“ stojí v jednom z nich. Paean je jedním z přívlastků boha Apollóna, z čehož vědci usuzují, že studna byla tomuto bohu zasvěcena.

Ruiny starodávné athénské čtvrti Kerameikos

Ruiny starodávné athénské čtvrti Kerameikos

Kerameikos byl ve své době nejen hrnčířskou čtvrtí, ale také střediskem spirituálních a náboženských aktivit. Studna byla součástí svatyně zasvěcené jak bohu Apollónovi, tak i jeho sestře Artemidě. Sloužila k takzvané hydromancii, což byl způsob věštění, při němž se věštilo podle vlnění vody po vhození kamene.

Studna musela být ve své době hojně navštěvována, neboť v dobách starověku lidé vyhledávali věštce nejen před každým důležitým rozhodnutím v životě, ale i kvůli obyčejným každodenním záležitostem, ať už se týkaly partnerství, cestování nebo zdraví. Věřili, že skrze ústa věštců a kněžek k nim hovoří sami bohové.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu