válkaČeskoslovenskoobjevy

V Ashfordu stojí poslední tank památník z první světové

V Ashfordu stojí poslední tank památník z první světové
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Když skončila první světová válka, mnoho obcí a měst dostalo od Úřadu pro národní úspory dary v podobě vyřazených válečných tanků. Z nich pak města většinou udělala památníky. Dnes existuje poslední z nich.

Tomáš Chalupa 7. dubna 2021

Tanky poprvé začaly sjíždět z výrobních hal v roce 1916. Okamžitě si získaly velkou pozornost nejen na bojišti, ale i v hlavách lidí, kteří si představovali, kam až může zajít technologický pokrok a jaká další kovová monstra člověk dokáže vyrobit. Tank se stal symbolem válečného průmyslu a válečné síly jako takové. Právě proto vzali úředníci z Úřadu pro národní úspory šest tanků a objížděli s nimi Velkou Británii. Při té příležitosti prodávali lidem válečné dluhopisy, což byl v podstatě jeden ze způsobů, jak získat finance pro válku. Každý tank strávil v jednom městě týden a dívky uvnitř něj prodávaly dluhopisy otevřeným průlezem. Bylo to efektní a na lidi to působilo.

Po válce zvolil úřad 264 měst, kde se prodalo nejvíce dluhopisů, a tam poslal jako poděkování právě tanky. Přijetí bylo vždy nadšené a z tanků se okamžitě staly památníky. Stály hrdě uprostřed náměstí a lidé se na ně chodili dívat. Jenže přišla druhá světová válka a Velká Británie měla nedostatek všeho, i tanků. A tak se tanky na náměstích postupně jeden po druhém převážely na šrotiště, kde je rozmontovali a roztavili, aby bylo dost materiálu na výrobu nových tanků.

Jediný tank, který unikl tomuto osudu, byl ten ve městě Ashfordu. Ten měl výjimečný osud už tím, že jako jediný nebyl nasazen v boji. Jde o takzvaný female tank. Britové totiž dělili tanky na mužské (male tank) a ženské (female tank). Mužský tank byl vybaven děly, ženský byl vybaven kulomety. Oba působily pohromadě, male tank útočil na nepřátele svými děly, female tank ho kryl před pěchotou palbou z kulometů. Jenže female tank v Ashfordu byl cvičný tank, navíc vyrobený až po válce. Z výrobní rampy putoval rovnou do Ashfordu.

Thumbnail # Sověti postavili létající tank, dochoval se na jediné fotce
Mohlo by Vás zajímat:

Sověti postavili létající tank, dochoval se na jediné fotce

Tam ale pro něj vymysleli speciální využití jako veřejného transformátoru. Všechny vnitřní součásti tanku vyjmuli a do volného prostoru umístili transformátor. Díky tomu, že tank plnil veřejnou službu, nemusel putovat jako ostatní na šrotiště. Tuto funkci plnil až do roku 1968, kdy byl transformátor opět vyjmut. Tank byl přemalován, zrenovován a od té doby slouží jako památník první světové války. Je poslední svého druhu ve Velké Británii. Samozřejmě mnoho tanků se nachází v muzeích a dalších institucích, ale jako památník slouží pouze ten na náměstí sv. Jiří v Ashfordu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu