Je to k nevíře, ale tyto ruiny byly kdysi vyspělou metropolí.

Je to k nevíře, ale tyto ruiny byly kdysi vyspělou metropolí. | zdroj: thevintagenews.com


V arménském Ani kdysi žilo až 200 tisíc obyvatel. Teď z něj zbyly jen ruiny

TÉMATA: turecko | arménie | architektura

user-avatar

Simona Knotková

11. 10. 2019 | 12:00

Když se vydáte čtyřicet pět kilometrů východním směrem od tureckého města Kars, narazíte na trosky bývalého arménského města Ani. Dřívější rozvinuté centrum společenského dění, přes něhož vedlo několik obchodních cest a protínala se zde rozličná náboženství a kultury, je dnes už opuštěné a jenom pár zachovalých staveb upomíná na jeho tehdejší slávu.

Město 1001 kostelů nebo Město 40 bran – i pod takovými názvy je známé středověké Ani. Vystavěno bylo mezi lety 961 až 1045 a sloužilo jako hlavní město Bagratovského arménského království. I díky křižovatce obchodních cest se zde mísilo množství kultur a náboženství, což se podepsalo na rozmanité architektuře a uměleckých dílech města. Osud mu ale nepřál.

Už v roce 1236 se Ani zmocnili Mongolové, kteří ho postupně zpustošili. O 83 let později na něho udeřilo mocné zemětřesení, které takřka vše srovnalo se zemí. Statisícové město se následně proměnilo ve skromnou vesnici, která rok od roku stále víc řídla. V 17. století Ani pak úplně upadlo do zapomnění. Znovuobjeveno bylo v 19. století, což ale brzy ukončila 1. světová válka a arménská genocida. Ani se stalo městem nikoho a jeho zánik byl definitivně naplněn. Pár rozpadlých ruin, z nichž vynikají zejména ty církevní, ale dodnes připomíná jeho velkou slávu.

Aspoň malého zadostiučinění se mu dostalo letos, kdy bylo Ani zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

user-avatar

Simona Knotková

11. 10. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu