| zdroj: odditycentral.com


V arizonském ústraní žije skupinka uprchlíků. Jsou alergičtí na moderní život

TÉMATA: usa | zdraví | nemoc

user-avatar

Simona Knotková

24. 11. 2017 | 14:00

Snowflake v Arizoně je komunita více jak třiceti lidí trpících nezvyklou chorobou. Projevuje se u nich zvýšená citlivost na chemické látky.

Syndrom mnohočetné zvýšené citlivosti na chemické látky (zkráceně MCS) dosud nebyl medicínou spolehlivě popsán. Mezi jeho symptomy patří ztížené dýchaní, vyrážka na kůži, zažívací obtíže, extrémní únava či závratě. Příznaky se stupňují v kontaktu s chemikáliemi, syntetickými látkami nebo Wi-Fi. Právě kvůli nejednoznačnosti symptomů ho medicína oficiálně neuznává a jeho původ vidí v psychosomatice.

Jeden z postižených MCS Bruce McCreary se v roce 1988 rozhodl vzít situaci do vlastních rukou. Opustil továrnu na výrobu letadel, kde byl pravidelně vystavován chemikáliím, a ve městě Snowlake v Arizoně založil komunitu pro další nemocné. Ta má nyní kolem třiceti obyvatel a funguje jako jakási oáza pro všechny trpící.

"Zlepšení bylo radikální. Jenom jsem vylezla z auta a už jsem se cítila lépe. Konečně jsem mohla chodit. Nepotřebovala jsem zásobník kyslíku. Jasně jsem se vyjadřovala. Nechtěla jsem se nikam stěhovat, ale moje tělo mi řeklo: 'Pojedeme tam,'" popisuje jedna z obyvatelek Susie Molloy.

Do Snowflake se dostala v roce 1994. MCS se u ní rozvinul v 70. letech, když chodila na vysokou školu. Lékaři ji tehdy odbyli se slovy, že se jedná o pouhou úzkost. Dlouho si také myslela, že má AIDS. Když se dozvěděla o existenci syndromu, založila zpravodaj o nemoci ze životního prostředí.

Další členové komunity jsou z řad bývalých inženýrů, pracovníků továren a dalších jedinců zaměstnaných na rizikových místech. Ve Snowflake se jim nejenom lépe žije, ale nikdo je také nepodezřívá ze simulování či hypochondrie. Přesto nad nimi stále visí mrak nejistoty a jejich komunita se může kdykoliv rozpustit.

"Život zde je velmi křehký. Stačilo by, aby kousek od nás někdo postavil benzínovou stanici a většina z nás by se musela vystěhovat. Jsem proto neustále ostražitá. Pořád musím doufat, že nám nikdo nevezme život, který jsme si tady poctivě vybudovali," uzavírá Molloy.

témata

user-avatar

Simona Knotková

24. 11. 2017 | 14:00

Zavří­t reklamu