válkaČeskoslovenskoobjevy

V arizonské poušti stojí nedokončené futuristické město, je dokonce obydlené

V arizonské poušti stojí nedokončené futuristické město, je dokonce obydlené
Zdroj: sciencealert.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Uprostřed arizonské pouště stojí podivné město, které bylo koncipováno pro tisíce lidí. Žije jich tam dnes ale jen několik desítek. I tak je to místo fascinující a živé.

Tomáš Chalupa 14. července 2019

Město s názvem Acrosanti budovala skupina Cosanti Foundation jako futuristické experimentální osídlení, které mělo sloužit jako vzor při budování nových kolonií. Projekt je hotov pouze z pěti procent a lepší už to zřejmě nikdy nebude.

Město navrhl italský architekt Paolo Soleri, který vyznával myšlenku udržitelného rozvoj. Vše ve městě tedy mělo být poháněno obnovitelnými zdroji energie. Místo žárovek budou místnosti osvětlovány slunečními paprsky z průhledů, místo klimatizace bude sloužit ke snížení teploty přírodní zeleň.

Jenže ještě než vůbec stavba Acrosanti začala, jiná města tento koncept překonala. Taková Dubaj, Katar nebo některá města v Malajsii jdou v těchto konceptech mnohem dál. Roboti, automatizace, taxi-drony, chodníky sloužící současně jako sluneční elektrárny. To vše již existuje na jiných místech, a tak se postupem času Acrosanti stávalo nezajímavé až zastaralé, a to ještě před jeho dokončením.

Místo toho se stalo místem, které přitahovalo nostalgické skupiny hipíků. Práce na konstrukci i samotném chodu města byla dobrovolná, nic jako plat za veřejné služby v Acrosanti nikdy neexistovalo. Nešlo tedy jen o urbanistický, ale také sociální projekt. Jenže právě to se ukázalo jako kámen úrazu. Původní skupina lidí, která na tvorbě města pracovala, postupně odcházela frustrovaná z toho, že celý koncept se nehýbe z místa a není udržitelný. Ti, kteří zůstali, obsadili některé domy a začali žít po svém.

Samotný Soleri byl popisován jako kontroverzní postava. Někteří v něm viděli geniálního vizionáře, jiní ho odsuzovali pro jeho aroganci a neschopnost dělat kompromisy. Byl také obviněn svou dcerou z velmi hrubého zacházení a sexuálního obtěžování. Zemřel v roce 2013 a už 25 let nebyla v Acrosanti dokončena jediná nová budova.

Ve městě strávil nedlouho před Soleriho smrtí noc spisovatel Jamie Taete. Podle něj byla atmosféra ve městě divná až děsivá. Na zrcadle nacházel napsané podivné vzkazy zjevně psané pod vlivem drog. Ale místní komunitu popsal jako přátelskou a tvrdě pracující. Lidé zde za 75 dolarů měsíčně mohou bydlet ve kterémkoliv volném domě a mají velké slevy na jídlo. Ve městě je půjčovna hudebních cédéček a také veřejný bazén. Každý člověk zde může mít až 12 koček nebo psů. Nad vodou drží Acrosanti ale hlavně pořádání festivalů. V roce 1987 na místní hudební festival zavítalo 10 tisíc lidí. Jenže na tomto festivalu došlo na parkovišti k požáru, který poškodil na 200 vozidel. Dnes na tamní festivaly jezdí průměrně 2000 návštěvníků.

V současnosné době žije ve městě Acrosanti několik desítek Acrosantů, jak sami sebe obyvatelé města nazývají. Jsou to lidé většinou mladší 30 let, kteří nezažili Soleriho ani počátky města a přišli do Acrosanti hledat klid a svobodu. Počet obyvatel se zvyšuje, ale jen velmi pomalu. Acrosanti tak dále plují časem a udržují svůj nedokončený projekt naživu.

Další články

Zavří­t reklamu