Hercules v Arcachonu byl připraven o svou mužnou chloubu.

Hercules v Arcachonu byl připraven o svou mužnou chloubu. | zdroj: mashable.com


V Arcachonu mají sochu Herkula s odepínacím penisem, jeden mu už ukradli

TÉMATA: sochy | umění | francie

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 04. 2016 | 09:00

Socha Herkula ve francouzském městě Arcachonu se už několikrát stala obětí vandalů. Při posledním incidentu mu kdosi ulomil jeho penis a odnesl jej pryč. Třímetrová socha tak přišla o svou chloubu a muselo se hledat náhradní řešení.

Místní radní se rozhodli k nečekanému kroku. Na sochu nechali nainstalovat odnímatelný penis. Ten na soše visí pouze v době svátků a při nejrůznějších ceremoniích, kdy útoky vandalů nehrozí. Drtivou většinu roku je však Herkulova mužná chlouba pryč. "Ani svému největšímu nepříteli bych nepřál to, co se stalo našemu Herkulovi," nechal se slyšet starosta města Martine Phelippot. Neměl tím na mysli současný stav, ale spíše opakované útoky vandalů, které se podle představitelů města vždy týkaly pouze jedné části slavné sochy. Asi uhodnete které.

Socha přitom symbolizuje odpor místních obyvatel vůči německé okupaci za druhé světové války. Pravdou je, že sochař Claude Bouscau, který sochu Herkula vytvořil, byl velmi často kritizován za to, že hrdinovy intimní partie udělal poněkud nadměrné. Možná i to přispělo k velkému zájmu vandalů, kteří na jeho sošné přirození psali oplzlé nápisy, sprejovali ho a nakonec jej i ulomili. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

27. 04. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu