válkaČeskoslovenskoobjevy

V Antarktidě byl objeven dávný les, existoval dávno před dinosaury

V Antarktidě byl objeven dávný les, existoval dávno před dinosaury
Zdroj: messagetoeagle.com

Není pochyb o tom, že v Antarktidě se skrývá mnoho informací, které jsou zásadní pro pochopení naší minulosti i budoucnosti. Víme přitom velmi málo o tom, jaká tajemství se skrývají pod antarktickým ledem. Jedno z nich bylo ale nedávno objeveno. V Antarktidě se kdysi dávno nacházel hustý les.

Tomáš Chalupa 20. listopadu 2017

Antarktida byla v těch dobách součástí superkontinentu zvaného Gondwana, která se rozkládala na jižní polokouli a zahrnovala dnešní Jižní Ameriku, Indii, Arabský poloostrov, Austrálii a právě Antarktidu.

Prehistorický les existoval v Antarktidě v době před 260 miliony let. To je mnohem dříve, než po Zemi začali chodit dinosauři. Les, tedy přesněji důkazy jeho existence, objevili britští geologové Erik Gulbranson a John Isbell. Ti se vyšplhali na Transantarktické pohoří, aby zde nasbírali vzorky hornin. V průběhu výpravy vědci našli fosilní zbytky celkem 13 stromů. Právě tyto fosilie ukázaly, že před stovkami milionů let Antarktida nebyla ledovou pustinou, ale hustě zalesněnou oblastí.

„Lidé vědí o fosiliích v Antarktidě už od let 1910 až 1912, kdy se do Antarktidy vypravil Robert Falcon Scott. Přesto je většina Antarktidy stále neprobádaná. Stále se vám může stát, že budete první osoba na světě, která vylezla na nějakou horu,“ říká Gulbranson.

V době před 250 miliony let docházelo k prvnímu masovému vymírání živočišných a rostlinných druhů. Země se začala rapidně oteplovat, a to mělo za následek vyhubení až 90 procent druhů na Zemi. Nechybělo mnoho a život mohl na naší planetě skončit.

„Tento les je náznak života před tímto masovým vymíráním, který by nám mohl pomoci pochopit, co vlastně bylo příčinou této události,“ říká Gulbranson. Vědci nyní mají možnost zjistit, jak v těch dobách vypadala vegetace v Antarktidě, a možná také zjistit, proč následně zmizela a změnila se v pustinu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu