válkaČeskoslovenskoobjevy

V Anglii staví sklad přímo nad nově objevenou neolitickou památkou, místní se bouří

V Anglii staví sklad přímo nad nově objevenou neolitickou památkou, místní se bouří
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Velké debaty se vedou ve východním Northamptonshiru v Anglii kolem povolení, které dostali stavbaři. Ti chtějí postavit nové skladiště přímo na místě, kde se nachází 4000 let starý monument.

Tomáš Chalupa 18. května 2018

Monument s názvem Cotton Henge byl objeven již v roce 1970, když ho z výšky vyfotografovali piloti letadla. O deset let později se na místo vypravili archeologové, kteří oblast důkladně prozkoumali a sepsali zprávu, ve které píší, že na místě nejsou žádné kameny. Dokonce ani nenašli nic, co by připomínalo vchod nebo nějaký oltář. Takže nemohli potvrdit, že jde o nějakou ceremoniální nebo náboženskou stavbu. Pro politiky byla celá věc také nezajímavá, protože bylo jasné, že na místo se nepohrnou turisté, pokud na něm nejsou kameny srovnatelné se slavnou Stonehenge.

Jenže monument byl zařazen i do nového projektu The Raunds Area Project, který má zkoumat dvacet nejdůležitějších staveb a monumentů z doby neolitu a doby bronzové v oblasti údolí řeky Nene. Vědci si od tohoto projektu slibují, že získají nové informace o tom, co je vlastně Cotton Henge zač a jaký byl jeho účel. Jenže čáru přes rozpočet jim udělalo rozhodnutí místní municipality, která udělila povolení developerské společnosti, aby na místě postavila Warth Park, což je v podstatě jedno velké obrovské skladiště.

Místní lidé proti záměru začali protestovat. Vznikly speciální webové stránky, které mají projekt zastavit, chystá se také petice. Ovšem stejně tak mají i politici své odborníky, kteří mají na věc jiný názor a tvrdí, že další výzkum oblasti nemá příliš velkou cenu. Upozorňují na předchozí zprávy, že na místě nejsou žádné kameny. Navíc zdůrazňují, že existuje plán zaznamenat jakékoliv signifikantní nálezy v průběhu stavby. Odpůrci tvrdí, že to není podstatné, že na mnoha jiných místech byly objeveny stavby, které se dochovaly pouze v podobě příkopů a rýh v zemi a i tak jsou považovány za významné památky. A stavět na místě existující památky prostě není možné. Na místě se tak střetávají zájmy vědy, místní komunity a byznysu a výsledek tohoto střetu je zatím nejasný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu