Počítačová vizualizace řady kamenů, které jsou nyní skryté pod zemí

Počítačová vizualizace řady kamenů, které jsou nyní skryté pod zemí | zdroj: dailymail.co.uk


V Anglii našli druhé Stonehenge, je možná největší na světě

TÉMATA: stonehenge | starověk | záhady |

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 09. 2015 | 09:45

Archeologové objevili nedaleko legendárního Stonehenge další megalitickou stavbu. Radarový průzkum ukázal, že jde o největší megalitickou stavbu na světě.

Jde o řadu ohromných kamenů, z nichž většina měří na výšku kolem 4,5 metru. Jsou staré kolem 4500 let, pocházejí tedy ze stejného období jako Stonehenge. Kameny jsou zahrabány pod zemí a jsou vidět pouze na radaru. Místo do kruhu jsou rozmístěny do dlouhé linie.

„Stojíme na jedné z největších megalitických staveb v Evropě. Máme pod nosem něco, co tu je už čtyři tisíce let. Nemyslíme si, že by na světě existovalo něco podobného. Je to zcela nové a neuvěřitelné měřítko megalitických staveb,“ říká profesor Vince Gaffney z univerzity v Bradfordu, který vedw archeologický průzkum.  Dodává, že mohlo jít o rituální arénu nebo posvátné místo. „Bylo to vytvořeno tak, aby to udělalo na lidi dojem,“ dodává Gaffney.

Zatím není jasné, v jakém vztahu je megalitický komplex k původnímu a ne příliš vzdálenému Stonehenge. Může jít o dvě konkurenční stavby, nebo mohlo jít o nějakým způsobem propojený komplex. Že by obě stavby vznikly tak blízko sebe náhodou, vědci vylučují.

V oblasti kolem Stonehenge není o překvapivé archeologické nálezy nouze. Našly se tu například zbytky obřích dřevěných věží, jejichž výška přesahovala výšku kamenů Stonehenge. Podle odborníků dávní stavitelé těchto staveb zasahovali do krajiny daleko výrazněji, než se dříve myslelo. I bez pokročilých technologií byli schopni stavět kamenné a dřevěné stavby nebo přemisťovat velké masy půdy. „Docházelo ke změnám v krajině, kterým zatím nerozumíme. Jsou to naprosto mimořádná místa. Musely být mobilizovány celé společnosti, podobně jako u katedrál, aby mohlo být postaveno něco takového,“ uzavírá Gaffney. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

8. 09. 2015 | 09:45

Zavří­t reklamu