Gotham u Nottinghamu má nyní jediný problém, fanoušci Batmana neustále kradou obecní cedule.

Gotham u Nottinghamu má nyní jediný problém, fanoušci Batmana neustále kradou obecní cedule. | zdroj: thevintagenews.com


V Anglii mají skutečný Gotham, byl plný šílenců

TÉMATA: anglie | středověk | šílenství

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 12. 2019 | 09:00

Gotham je dnes normální anglickou vesnicí s přívětivými obyvateli. Ale několik set let nazpátek tomu tak nebylo a místní lidé byli tehdy obecně považováni za šílence.

Ve 13. století se král Jan rozhodl, že si ve vesnici Gotham poblíž Nottinghamu postaví lovecké sídlo. Místním lidem se to ale moc nelíbilo, protože to znamenalo, že obec přijde o podstatnou část svého území, kterého se bude muset vzdát ve prospěch krále. Místní tak stáli před dilematem, jak se zachovat. Mohli silně odporovat králi, což rozhodně nemohlo vést k úspěchu, nebo se ho mohli pokusit přesvědčit, že bude lepší si lovecké sídlo postavit raději někde jinde.

Správě tušíte, že si vybrali druhou možnost a také si vymysleli speciální taktiku – rozhodli se předstírat šílenství. Už když královi vyslanci, kteří měli zmapovat terén, dorazili do Gothamu, viděli, že osada rozhodně není v pohodě a místní lidé se chovají prapodivně. Otočili proto koně a pádili zpět ke králi. V těch dobách se totiž mělo za to, že šílenství je vysoce nakažlivé. Jezdci podali zprávu Janovi o tom, že v Gothamu zřejmě zuří pravá epidemie šílenství a na normálního člověka tam pomalu nenarazíte. Králi vylíčili, že u vesnice nalezli skupinu mužů, kteří stáli pod stromem a podivně se smáli. Prý chránili kukaččí hnízdo před šerifem z Nottinghamu. Další obyvatelé Gothamu prý královým vyslancům tvrdili, že nedávno jejich koně vypili odraz měsíce z místního rybníka. Aby měsíc osvobodili, rozsekali koně na dvě poloviny, a měsíc se pak mohl vrátit, kam patří. A když už je řeč o rybníku, v tom prý žije velký úhoř, který postupně sežral všechny ryby v rybníce. Naštěstí se ho ale podařilo chytit a byl za trest hozen do vody, aby se utopil. Kovář zase našel na střeše kovárny velké vosí hnízdo. Aby se jej zbavil, zapálil ho, čímž ale lehla popelem celá kovárna.

Není divu, že král okamžitě upustil od svého záměru pořídit si ve vesnici cokoliv, natož lovecký zámek. Místním lidem se od té doby říkalo „chytří lidé z Gothamu“. Může to mít význam ironický nebo doslovný, v podstatě sedí oba.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 12. 2019 | 09:00

Zavří­t reklamu