Jen pár jednoduchých linií vyrytých do zdi je jediným dokladem toho, že tito lidé vůbec žili.

Jen pár jednoduchých linií vyrytých do zdi je jediným dokladem toho, že tito lidé vůbec žili. | zdroj: bbc.com


V anglických kostelích odkryli za omítkou tisíce středověkých selfíček vyrytých do zdi

TÉMATA: středověk | výtvarné umění | selfie | archeologické objevy | anglie

user-avatar

Irena Gruberová

16. 06. 2015 | 09:30

Fenomén selfie a městských graffiti není výdobytkem moderní společnosti, své portréty ryli lidé do zdi už ve středověku. Ukázal to výzkum v Anglii, kde v tamních kostelích odkryli tisíce středověkých selfie, skrytých po staletí za vápennými omítkami.

Na zdi starých kostelů ve východní Anglii si doslova a do písmene posvítila skupina dobrovolníků z projektu Medieval Graffiti Survey, která od roku 2010 pátrá po nápisech. S pomocí digitálních fotoaparátů a silných svítilen odhalili na mnoho let ukryté a vybledlé kresby, které věřící vyryli do zdi. Většina pocházela z 15. a 16. století a představovala lidské tváře a postavy.

„Pravděpodobně se jedná o hrubě načrtnuté podobizny jejich tvůrců, o středověká selfie vyrytá do zdi. Mohou ale mít hlubší spirituální význam,“ uvedl pro BBC archeolog Matt Champion. Některé kresby odrážejí zbožnost farníků, kteří klečí a se sepnutýma rukama se modlí, jiné se však zdají být karikaturami skutečných osob. Podle všeho je vytvořili lidé z nižších vrstev, kteří stejně jako dnešní facebookové generace byli posedlí zpodobňováním sama sebe, jen k tomu používali jiné prostředky.

„Když se octnete tváří v tvář obrazu skutečné osoby, dlouho zesnulého farníka nebo faráře, chlupy se vám ježí na těle,“ popsal své pocity Matt Champion, když prozkoumával zdi kostelů, z nichž najednou vystoupily postavy a tváře.

Zatímco šlechta si na svoji paměť nechávala v kostelích zhotovovat nákladné mramorové hrobky s pamětními deskami a sochami, poddaní si museli vystačit s jednoduchými graffiti, která na mnoho staletí překryla omítka. Tento druh výtvarného projevu je tak jedinou stopou, kterou prostí lidé po sobě v historii zanechali.

Doposud se archeologům podařilo v hrabství Norfolku odkrýt 28 tisíc graffiti a zhruba stejný počet nalezli také v sousedním Suffolku.  

user-avatar

Irena Gruberová

16. 06. 2015 | 09:30

Zavří­t reklamu