válkaČeskoslovenskoobjevy

V anglických kostelích odkryli za omítkou tisíce středověkých selfíček vyrytých do zdi

V anglických kostelích odkryli za omítkou tisíce středověkých selfíček vyrytých do zdi
Zdroj: bbc.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Fenomén selfie a městských graffiti není výdobytkem moderní společnosti, své portréty ryli lidé do zdi už ve středověku. Ukázal to výzkum v Anglii, kde v tamních kostelích odkryli tisíce středověkých selfie, skrytých po staletí za vápennými omítkami.

Irena Gruberová 16. června 2015

Na zdi starých kostelů ve východní Anglii si doslova a do písmene posvítila skupina dobrovolníků z projektu Medieval Graffiti Survey, která od roku 2010 pátrá po nápisech. S pomocí digitálních fotoaparátů a silných svítilen odhalili na mnoho let ukryté a vybledlé kresby, které věřící vyryli do zdi. Většina pocházela z 15. a 16. století a představovala lidské tváře a postavy.

„Pravděpodobně se jedná o hrubě načrtnuté podobizny jejich tvůrců, o středověká selfie vyrytá do zdi. Mohou ale mít hlubší spirituální význam,“ uvedl pro BBC archeolog Matt Champion. Některé kresby odrážejí zbožnost farníků, kteří klečí a se sepnutýma rukama se modlí, jiné se však zdají být karikaturami skutečných osob. Podle všeho je vytvořili lidé z nižších vrstev, kteří stejně jako dnešní facebookové generace byli posedlí zpodobňováním sama sebe, jen k tomu používali jiné prostředky.

„Když se octnete tváří v tvář obrazu skutečné osoby, dlouho zesnulého farníka nebo faráře, chlupy se vám ježí na těle,“ popsal své pocity Matt Champion, když prozkoumával zdi kostelů, z nichž najednou vystoupily postavy a tváře.

Zatímco šlechta si na svoji paměť nechávala v kostelích zhotovovat nákladné mramorové hrobky s pamětními deskami a sochami, poddaní si museli vystačit s jednoduchými graffiti, která na mnoho staletí překryla omítka. Tento druh výtvarného projevu je tak jedinou stopou, kterou prostí lidé po sobě v historii zanechali.

Doposud se archeologům podařilo v hrabství Norfolku odkrýt 28 tisíc graffiti a zhruba stejný počet nalezli také v sousedním Suffolku.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu